Zagrożenia wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków

2021-02-22

W związku z wystąpieniem Małopolskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w sprawie działań zapobiegających zagrożeniom wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków na terenie województwa małopolskiego, informujemy o konieczności zgłaszania, właściwym terytorialnie powiatowym lekarzom weterynarii, przypadków znalezienia zwłok ptaków związanych ze środowiskiem wodnym (kaczek, gęsi, łabędzi). Choroba ta występuje sezonowo (późna jesień, zima, wczesna wiosna), a jej rezerwuarem są właśnie migrujące ptaki i hodowlane ptaki wodne. Zawleczenie choroby do gospodarstw utrzymujących drób, skutkuje olbrzymimi stratami gospodarczymi (odszkodowania, koszty likwidacji, jak też skutki wstrzymania handlu drobiem i produktami z drobiu). Pozostawianie w środowisku zwłok ptaków padłych z powodu grypy, niesie ogromne ryzyko, bowiem wirus wywołujący tę chorobę zachowuje szczególnie długo swoją zjadliwość w niskich temperaturach oraz przy braku światła słonecznego, czyli w warunkach obecnej aury.

Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Myślenicach
ul. Jana Sobieskiego 34, 32-400 Myślenice