XVI Ogólnopolski Zjazd Rodziny Szkół im. Św. Jadwigi Królowej

2022-06-09


8 czerwca uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Pcimiu uczestniczyli w XVI Ogólnopolskim Zjeździe Rodziny Szkół im. Św. Jadwigi Królowej. Spotkania te odbywają się od ponad 15 lat. W tym roku była wyjątkowa okazja do uczczenia Naszej Patronki, gdyż dokładnie 25 lat temu o godz. 10.00 rozpoczęła się Msza Święta kanonizacyjna (pierwsza taka uroczystość na terenie Polski), sprawowana przez Św. Jana Pawła II na krakowskich Błoniach. Jan Paweł II ogłosił świętość królowej Jadwigi, patronki Polski, Litwy i Rusi. Papież mówił - „Umiłowana przez naród cały, ty, która stoisz u początku czasów jagiellońskich (...) Gaude Mater Polonia!”. 

Uroczystość rozpoczęła się na Krakowskim Rynku, skąd przy dźwiękach hejnału wyruszyliśmy w orszaku Drogą Królewską do Katedry Wawelskiej. Nasza delegacja składała się z pocztu niosącego Sztandar Szkoły oraz uczniów z kl. 5a w pięknych strojach z epoki Św. Królowej Jadwigi. W Katedrze Wawelskiej odbyła się uroczysta Msza Św. pod przewodnictwem  Ks. prof. Jacka Urbana, dziekana Krakowskiej Kapituły Katedralnej. W trakcie uroczystości wręczono nagrody laureatom V Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy pod hasłem „Jadwiga Matką Uniwersytetu” o Złote Lilie Jadwigi Andegaweńskiej.  Po części oficjalnej, pod relikwiami Św. Jadwigi, oddając Jej hołd, złożyliśmy róże, podobnie jak delegacje szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całej Polski. Na zakończenie czekał na nas posiłek w ogrodach Archidiecezjalnego Seminarium Duchownego.

Delegacja uczniów ze SP nr 1 w Pcimiu Delegacja uczniów ze SP nr 1 w Pcimiu 3

Delegacja uczniów ze SP nr 1 w Pcimiu 4 Delegacja uczniów ze SP nr 1 w Pcimiu 2

Delegacja uczniów ze SP nr 1 w Pcimiu 5

 

NAJNOWSZE AKTUALNOŚCI
mapa strony

Urząd Gminy Pcim - 32-432 Pcim 563

tel. (012)274-80-50 - fax (012) 274-87-54 - email: info@pcim.pl