ŚWIĘTO KLISZCZAKA ZA NAMI

2022-06-03


Tegoroczne Święto Kliszczaka w Pcimiu to nie tylko spotkanie z folklorem ale i wielkie wydarzenie związane z oficjalnym odsłonięciem pomnika Katarzyny Smreczyńskiej, matki Władysława Orkana. Jej postawa to obraz matycznej opieki i troski. Stąd też uniwersalność i symboliczna wymowność treści płynącej z odsłoniętego dzieła. Znamienite wydarzenie pn. „Uroczyste odsłonięcie i poświęcenie pomnika matek oddanych dzieciom – Święto Kliszczaka 2022” miało miejsce 28 maja.W uroczystości wzięli udział: wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, wojewoda małopolski Łukasz Kmita, posłowie Władysław Kurowski, Patryk Wicher, senator Andrzej Pająk, a także wójtowie i radni. Uroczystość wzbogacił udział licznych pocztów sztandarowych Związku Podhalan, szkół i straży pożarnej z terenu Gminy Pcim.

Wykonawcą pomnika jest znany krakowski rzeźbiarz, Czesław Dźwigaj, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Pomnik Powstał z Programu Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pn. „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2021”. Partnerem projektu jest Związek Podhalan w Polsce im. Świętego Jana Pawła II. Uroczyste odsłonięcie i poświęcenie pomnika odbyło się 28 maja 2022 roku przy parku w Pcimiu.

Podczas dwudniowych obchodów Święta Kliszczaka zaprezentowały się liczne zespoły i grupy artystyczne: Orkiestra Dęta Orzeł z Trzebuni, Orkiestra Dęta OSP Pcim, Zespół spod Turbaca z Poręby Wielkiej, Zespół Pieśni i Tańca Mali Pcimianie, Zespół Trzebunianie z Trzebuńskimi Kliszczakami, Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich z Pcimia, Kapela Huberta Rapciaka, Zespół Regionalny Regle z Poronina, Zespół Regionalny Zielony Jawor, Zespół folklorystyczny z Brezy (partnerskiej gminy ze Słowacji), Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Myślenicka z gwiazdą wieczoru – Kapelą Ciupaga.

Jedną z licznych atrakcji była możliwość degustacji potraw regionalnych przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Pcim, które jak co roku uświetniają nasze święto.

W drugim dniu Święta Kliszczaka odbył się festyn rodzinny z licznymi atrakcjami dla dzieci i dorosłych.

Sponsorem głównym Święta Kliszczaka jest PKN ORLEN

Partnerem Głównym wydarzenia jest WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE
logo Województwa Małopolskiego

 

 

 

 

Dziękujemy serdecznie organizatorom, sponsorom a także wszystkim uczestnikom święta. Zapraszamy za rok!

grupowe zdjęcie przy pomniku Katarzyny Smreczyńskiejna zdjęciu zespół pieśni i tańca ziemie myślenicka

NAJNOWSZE AKTUALNOŚCI
mapa strony

Urząd Gminy Pcim - 32-432 Pcim 563

tel. (012)274-80-50 - fax (012) 274-87-54 - email: info@pcim.pl