Świąteczne Spotkanie z Kulturą

2021-12-21


grafika przedstawia logo Województwa Małopolski

 

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego
Wydarzenie objęte Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Małopolskiego - Witolda   Kozłowskiego

 

"Świąteczne Spotkanie z Kulturą" to cykliczna impreza kulturalna o charakterze ponadlokalnym, wydarzenie mające charakter rodzinny i międzypokoleniowy. To spotkanie grup, pokoleń, twórców oraz lokalnych działaczy, najważniejszy coroczny element dbania o zachowanie lokalnych tradycji w Gminie Pcim.

Tradycyjnie okres przedświąteczny w Gminie Pcim jest czasem kiedy w murach budynku OSP w Pcimiu gości Turoń - charakterystyczna dla tego regionu postać, która wraz z grupą kolędniczą stanowi główną atrakcję programu tego wydarzenia. Na scenie goszczą zespoły oraz sekcje działające przy Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Pcimiu, które  uświetniają to wydarzenie przy śpiewie kolęd. Tegorocznemu spotkaniu towarzyszyły występy Grupy Kolędniczej z Trzebuni, zespołu regionalnego Trzebunianie, Zespółu Pieśni i Tańca Mali Pcimianie, Orkiestry Dęta OSP Pcim oraz nowo reaktywowanej Grupy Kolędniczej z Pcimia.

Dzięki wsparciu finansowemu Województwa Małopolskiego tegoroczna impreza stała się okazją do zaprezentowania wyjątkowego albumu o tradycji i kulturze Gminy Pcim. Nowo powstała publikacja„ Z Kliszczackich korzeni”  stanowi materialne dziedzictwo kultury tego regionu, na kartach którego możemy spotkać rodzimych artystów i poetów, wyjątkowe Panie z Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Pcim, Zespoły Regionalne, Grupy Kolędnicze oraz czytamy o historii gminnych Orkiestr. Publikacja powstała w celu zachowania zanikających już elementów kultury oraz obrzędowości Kliszczaków, ich tradycji i własnej tożsamości. To zbiór wszystkich tych, którzy przez lata czynnie brali udział w upowszechnianiu kultury tego regionu, stanowiąc tym samym jej "międzypokoleniowy nośnik".

Podczas organizowanego wydarzenia  można było skosztować tradycyjnych potraw regionalnych i wypieków w wykonaniu Pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Pcimia oraz zakupić tradycyjne ozdoby choinkowe. Tradycyjnie wydarzeniu towarzyszył kiermasz ozdób świątecznych GOKiS w Pcimiu oraz Świetlicy Kulturalnej z Trzebuni oraz okolicznościowa zbiórka charytatywna na rzecz Jakuba Starzaka przy udziale Fundacji Licytuję-Pomagam.

Dziś w dobie szybkiego tempa życia, pośpiechu i ciągłego odcinania się od przeszłości, podtrzymywanie tożsamości jest coraz trudniejsze. Zapominamy o podtrzymywaniu lokalnych i regionalnych tradycji. Co więcej pochłonięci codziennymi obowiązkami zapominamy by młodszemu pokoleniu pokazać ten "świat", który kiedyś istniał bez wirtualnej rzeczywistości. Dlatego zatrzymajmy się choć na chwilę i zróbmy ukłon w stronę tych, którzy na przekór tej nowej rzeczywistości nie przerwanie przypominają nam o tym co najcenniejsze - o wartościach, które czynią nas bogatszych o poczucie własnej tożsamości. Spróbujmy więc pokazać najmłodszym co jest tak naprawdę najcenniejszą wartością tego dzisiejszego świata, tak aby kolejne pokolenie nie zapomniało o własnej przynależności kulturowej i wartościach, tych wartościach, które czynią człowieka "wartością" w tym "rozpędzonym świecie".

Na zdjęciu Grupa Kolędnicza z Pcimia, Trzebunianie, Zespół Pieśni i Tańca Mali Pcimianie oraz Orkiestra Dęta OSP Pcim podczas występów w Świątecznym Spotkaniu z KulturąNa zdjęciu ozdoby świąteczne wykonane przez GOKiS Pcim oraz Koło Gospodyń Wiejskich ze swoim rękodziełem

NAJNOWSZE AKTUALNOŚCI
mapa strony

Urząd Gminy Pcim - 32-432 Pcim 563

tel. (012)274-80-50 - fax (012) 274-87-54 - email: info@pcim.pl