Projekt "Poznaj Polskę"

2022-11-17


    WYCIECZKA DO SANDOMIERZA

     W dniach 19-20 października uczniowie Szkoły podstawowej nr 3 w Stróży  klas VI, VII, VIII wyjechali na dwudniową wycieczkę do Sandomierza. Wycieczka była realizowana   w ramach programu „ Poznaj Polskę”.

     Pierwszego dnia  uczniowie zwiedzali - Sandomierz –  miasto zwane „małym Rzymem”, gdyż jest położony na siedmiu wzgórzach :  zabytkowy Rynek, Ratusz, Kościół Św. Jakuba, Brama Opatowska, z której rozciąga się widok za Ziemię Sandomierską i Wisłę, Dom Długosza, Muzeum Ojca Mateusza z filmową scenografią i figurami woskowymi oraz Zamek Sandomierski. Następnie zwiedzili legendarne Sandomierskie Lochy, w których średniowieczni kupcy składowali towary. Obecnie jest to trasa turystyczna o dł. 0,5 km, 12 m pod płytą Rynku. Kolejnym punktem wycieczki był spacer lessowym Wąwozem Królowej Jadwigi, który doprowadził na brzeg Wisły, skąd wyruszyliśmy na widokowy rejs stakiem po Wiśle.                                                                                                                                                                                                                                                       W drugim dniu  przejechali do miejscowości Ujazd, gdzie znajdują się niezwykłe ruiny zamku Krzyżtopór, którego układ jest odzwierciedleniem kalendarza.  Kolejnym punktem edukacyjnym wycieczki był Świętokrzyski Park Narodowy. Odbyli pieszą wędrówkę na Łysą Górę   ( 594 m n.p.m.). Po drodze podziwiali gołoborza ( rumowiska skalne) – będące wizytówką parku. Na szczycie  Łysej Góry mieli okazję zwiedzić Święty Krzyż – jedno z najstarszych sanktuariów polskich.    
Podczas podróży powrotnej pani pilot przeprowadziła quiz – na temat zwiedzanych miejsc i obiektów. Niektórzy wykazali się sporymi wiadomościami i zdobyli ciekawe upominki.  Wycieczka do Sandomierza była bardzo udana, pełni wrażeń, zdjęć i wspomnień uczniowie wrócili  do Stróży.           

           
WYCIECZKA DO INWAŁDU  I WADOWIC
Dnia 26 października 2022 roku uczniowie Szkoły podstawowej nr 3 w Stróży   klas I-III wybrali się na wycieczkę w ramach programu „Poznaj Polskę” do Inwałdu oraz Wadowic. W Inwałdzie uczniowie mogli zwiedzić niezwykłe miejsce, czyli Park Miniatur w którym podczas podróży przez Australię, Grecję, Włochy, Polskę, Chiny, Francję, Meksyk podziwiali miniaturowe budowle charakterystyczne dla każdego z tych państw. Poznali również ciekawe historie oraz wiele nazw geograficznych, dzięki ciekawym opowieściom Pani „Honorci’, która była naszym przewodnikiem. W ciągu zaledwie jednego dnia dzieci stanęły pod Wieżą Eiffla, na Placu św. Piotra, pod Bramą Brandenburską, na Placu św. Marka, czy koło Muru Chińskiego. Większość miniatur w Parku Miniatur wykonana jest w skali 1:25, Plac św. Piotra i Bazylika św. Piotra – w skali 1:15, a Plac św. Marka i Bazylika św. Marka – w skali 1:10. Następnie korzystali z dostępnych atrakcji, czyli seansu 3D, karuzeli, sali zabaw z klockami, czy jazdy elektrycznymi samochodami. Po obiedzie uczniowie zwiedzili średniowieczny gród, a w nim niezwykłe miejsca – średniowieczną osadę, salę tortur oraz Park Ruchomych Smoków. Oczywiście największą atrakcją była zionąca ogniem i śpiewająca smoczyca.
Kolejnym punktem wycieczki było Muzeum Dom Jana Pawła II w Wadowicach. Tutaj dzieci mogły poznać historię życia Karola Wojtyły od chwili urodzenia, poprzez jego drogę do Rzymu, kiedy został papieżem, aż do chwili śmierci. Ciekawe, multimedialne ekspozycje przyciągały uwagę uczniów. Późnym popołudniem uczniowie zmęczeni, ale zadowoleni i pełni wrażeń z wycieczki wrócili do swoich domów. Wycieczka na pewno na długo pozostanie w ich pamięci.

Fotografia przedstawia grupę młodzieży podczas wycieczki do Inwałdu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                                                                                               

 

                                                                                                              

NAJNOWSZE AKTUALNOŚCI
mapa strony

Urząd Gminy Pcim - 32-432 Pcim 563

tel. (012)274-80-50 - fax (012) 274-87-54 - email: info@pcim.pl