PREZENTACJA LOKALNEJ TWÓRCZOŚCI - JÓZEF SŁONINA

2021-02-17


Ginące rękodzieło – mówi się o nich twórcy nieprofesjonalni, ludowi rzeźbiarze. Dostrzega się w nich indywidualny wyraz kształtowany precyzyjnym bądź celowo niedbałym pociągnięciem dłuta. A pośród nich na szlaku naszej lokalnej twórczości Gminy Pcim, twórca ludowy - rzeżbiarz Józef Słonina.

Józef Słonina urodził się 30 października 1956 w Rabce. Od najmłodszych lat mieszkał  i uczył  się w Bogdanówce. Jako bratanek słynnego rzeźbiarza również Józefa Słoniny od najmłodszych lat  poznawał, obserwował i uczył się  pięknego rękodzieła jakim jest rzeźba ludowa w drewnie. W 1979 roku ukończył  technikum obróbki  skrawaniem w Krakowie i rozpoczął pracę w tym zawodzie. W 1981 roku ożenił się i zamieszkał w Pcimiu. Tutaj właśnie w wolnych chwilach zaczął tworzyć swoje pierwsze rzeźby.

Józef Słonina jest rzeźbiarzem samoukiem. Rzeźbi i dekoruje głównie motywy ludowe i sakralne, ale także zwierzęta i ptaki. Pierwsze wyróżnienie otrzymał już w 1994 roku w Międzywojewódzkim Przeglądzie Twórczości Ludowej i Amatorskiej w dziedzinie Rzeźby. Od tego czasu uczestniczy w wielu konkursach  i przeglądach tematycznych o zasięgu regionalnym i ogólnopolskim odnosząc liczne sukcesy.


Józef Słonina to rzeźbiarz całkowicie oddany swojej pasji , poszukujący ciągle nowych inspiracji do dalszej twórczości.

 

NAJNOWSZE AKTUALNOŚCI
mapa strony

Urząd Gminy Pcim - 32-432 Pcim 563

tel. (012)274-80-50 - fax (012) 274-87-54 - email: info@pcim.pl