Odkrywam Małopolskę

2021-11-22

19 Października 2021 w ramach projektu „Odkrywam Małopolskę” klasa 1a i 1b  Szkoły Podstawowej nr 1 w Pcimiu  była na wycieczce w Skansenie w Zubrzycy Górnej. Zwiedzali skansen oraz brali udział w warsztatach malowania na szkle.   Malarstwo na szkle zostało wybrane ze względu na jego ważną rolę w kulturze ludowej regionu. Chałupa orawska i jej izba biała, to przede wszystkim listwa, którą zawsze wieńczył rząd obrazów na szkle malowanych. Zajęcia odbywały się w Czarnej Karczmie i prowadzone są przez artystę - malarza Stanisława Wyrtla. Tematem tych zajęć było poznanie historii malarstwa na szkle, jego tradycji, a także praktyczne poznanie tajników samej techniki malowania . Brali również udział  w zajęciach „Jak to z lnem było”. Edukatorzy opowiadali  uczestnikom zarówno o znaczeniu lnu, jak  i całym procesie jego obróbki, lecz przede wszystkim pokazali i uczyli, jak samodzielnie len rafać, tłuc, międlić i  czesać tak, aby ze słomy lnianej uzyskać piękne, wyczesane włókno, które pozostaje jako pamiątka z pobytu w skansenie.

Pogoda dopisała więc dzieci mogli skorzystać również placu zabaw, który znajduje się na terenie skansenu. Podczas powolnego spaceru przenieśli się w czasie i sięgnęli do historii osadnictwa pasterzy wołoskich. Do domu przywieźli piękne rysunki na szkle, które samodzielnie wykonali.

Zakład Obsługi Szkół w Pcimiu