ŁOWIECTWO I ROLNICTWO

2019-04-16


Wiosną, przyroda budzi się do życia i w świecie zwierząt na świat przychodzą młode osobniki. Lasy Państwowe jak co roku apelują o zachowania rozwagi w podejmowaniu decyzji o zabraniu młodego ptaka czy sarny, które sprawiają wrażenie porzuconych lub rannych. Często zatroskani o los porzuconych młodych zwierząt podejmujemy działania udzielenia im pomocy, zawsze przed podjęciem takiej decyzji, należy rozejrzeć się dookoła, a przede wszystkim znać zwyczaje zwierząt, które chcemy ratować.

Przypominamy, że znalezionego przypadkowo dzikiego, łownego zwierzęcia nie należy absolutnie dotykać aby nie przekazać mu swojego zapachu, karmić oraz chwytać. Najlepiej  pozostawić je w spokoju, ominąć w bezpiecznej odległości, zachowując się bardzo cicho i spokojnie.  

Najlepszą ochroną młodych zwierząt jest kamuflaż. Młode nie wydziela intensywnego zapachu, mało się porusza i ma maskujące ubarwienie, co zapewnia mu ochronę oraz zwiększa szansę na przeżycie. Ciągła obecność dorosłych zwierząt w pobliżu zagraża młodym i ściąga uwagę drapieżników. Matka dyskretnie obserwuje młode, a zbliża się do nich tylko na czas karmienia wszystko po to, żeby nie przekazać młodym swojego zapachu.

W przypadku znalezienia zwierzęcia na terenie Gminy Pcim, które wymaga pomocy - jest ranne, należy skontaktować się z tutejszym urzędem lub Policją. A w przypadku znalezienia zwierzęcia w lesie należy zadzwonić do Nadleśnictwa bądź właściwego Koła Łowieckiego.

Apelujemy – pomagajmy tak, aby nie zaszkodzić. Najważniejsze w takich przypadkach jest dobro zwierząt. Kontaktujmy się z osobami/instytucjami, które są odpowiedzialne za fachową pomoc.

Zdjęcie dzika w jego naturalnym środowisku

Dzik powoduje największe zniszczenia na terenach zabudowanych. Kiedy dostanie się do ogrodu, może nie tylko stratować grządki i rabaty, ale też zryć trawnik czy nawet zdewastować elementy małej architektury. Przestraszone zwierzę stanowi też zagrożenie dla człowieka.


Najlepszym zabezpieczeniem naszej posesji jest ogrodzenie.
Dzik ryje w ziemi, zatem dobrze jest zrobić podmurówkę, która zapobiegnie podkopaniu.

Do wędrówek pod ludzkie domy zachęca dziki przede wszystkim łatwość zdobycia tam pożywienia. Kuszą je nie tylko warzywa w ogródku, ale i pozostawione na zewnątrz śmieci.Trzeba też pomyśleć o zabezpieczeniu przydomowych śmietników.

Jeśli pod nasze okna pochodzą sarny lub inne jeleniowate - potrzebujemy wysokiego ogrodzenia. Sarny są bowiem w stanie przeskoczyć nawet znaczne przeszkody.
Minimalna wysokość przęseł, jaka może zniechęcić te zwierzęta, to 1,5 m, najlepiej jeśli jest to 1,8 - 2 m.

WOŃ, HUK, BŁYSK
Najpopularniejszym środkiem odstraszającym dzikie zwierzęta jest Hukinol. To preparat chemiczny, który imituje zapach ludzkiego potu.
Najlepiej sprawdzają się metody dźwiękowe często wykorzystywanym rozwiązaniem jest armatka hukowa na dziki. Sprawdzą się też odstraszacze które wykorzystują intensywne światło.
Oprócz dzików odstrasza także jelenie oraz sarny.

NAJNOWSZE AKTUALNOŚCI
mapa strony

Urząd Gminy Pcim - 32-432 Pcim 563

tel. (012)274-80-50 - fax (012) 274-87-54 - email: info@pcim.pl