ŁOWIECTWO I ROLNICTWO

2019-04-16


  Wiosną, przyroda budzi się do życia i w świecie zwierząt na świat przychodzą młode osobniki. Lasy Państwowe jak co roku apelują o zachowania rozwagi w podejmowaniu decyzji o zabraniu młodego ptaka czy sarny, które sprawiają wrażenie porzuconych lub rannych. Często zatroskani o los porzuconych młodych zwierząt podejmujemy działania udzielenia im pomocy, zawsze przed podjęciem takiej decyzji, należy rozejrzeć się dookoła, a przede wszystkim znać zwyczaje zwierząt, które chcemy ratować.

Przypominamy, że znalezionego przypadkowo dzikiego, łownego zwierzęcia nie należy absolutnie dotykać aby nie przekazać mu swojego zapachu, karmić oraz chwytać. Najlepiej  pozostawić je w spokoju,
ominąć w bezpiecznej odległości, zachowując się bardzo cicho i spokojnie.
 

Najlepszą ochroną młodych zwierząt jest kamuflaż. Młode nie wydziela intensywnego zapachu, mało się porusza
i ma maskujące ubarwienie, co zapewnia mu ochronę oraz zwiększa szansę na przeżycie. Ciągła obecność dorosłych zwierząt w pobliżu zagraża młodym i ściąga uwagę drapieżników. Matka dyskretnie obserwuje młode,
a zbliża się do nich tylko na czas karmienia wszystko po to, żeby nie przekazać młodym swojego zapachu.

W przypadku znalezienia zwierzęcia na terenie Gminy Pcim, które wymaga pomocy - jest ranne, należy skontaktować się z tutejszym urzędem lub Policją. A w przypadku znalezienia zwierzęcia w lesie należy zadzwonić do Nadleśnictwa bądź właściwego Koła Łowieckiego.

Podsumowując apelujemy – pomagajmy tak, aby nie zaszkodzić. Najważniejsze w takich przypadkach jest dobro zwierząt. Kontaktujmy się z osobami/instytucjami, które są odpowiedzialne za fachową pomoc.

 

NAJNOWSZE AKTUALNOŚCI
mapa strony

Urząd Gminy Pcim - 32-432 Pcim 563

tel. (012)274-80-50 - fax (012) 274-87-54 - email: info@pcim.pl