II miejsce Grupy Kolędniczej z Gwiazdą z Trzebuni w Ogólnopolskim Przeglądzie Grup Kolędniczych w Podegrodziu

2023-02-01


Pełnym zaangażowaniem i wspaniałymi umiejętnościami wykazała się w Podegrodziu Grupa Kolędnicza z Gwiazdą z Trzebuni, która znalazła się w gronie laureatów podczas
26. Ogólnopolskiego Spotkania Dziecięcych i Młodzieżowych Grup Kolędniczych PASTUSZKOWE KOLĘDOWANIE w Podegrodziu.

Na scenie Gminnego Ośrodka Kultury w Podegrodziu zaprezentowały się grupy kolędnicze zakwalifikowane na przeglądach kolędniczych w Małopolsce oraz zespoły zainteresowane i zakwalifikowane do konkursu spoza Małopolski. Grupa kolędnicza z Gwiazdą z Trzebuni pod kierownictwem Pani Danuty Oskwarek stanęła na podium  najpierw w Regionalnym Centrum Oświatowo-Sportowym w Dobczycach otrzymując „przepustkę” do udziału w Ogólnopolskim Spotkaniu Dziecięcych i Młodzieżowych Grup Kolędniczych w Podegrodziu. Wygrana na etapie lokalnym zaowocowała tym samym kolejnym sukcesem i grupa otrzymała w ogólnopolskim przeglądzie II miejsce w kategorii grup dziecięcych.

Jak potwierdza Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu „PASTUSZKOWE KOLĘDOWANIE na trwałe już wpisało się w kalendarz najważniejszych dorocznych imprez folklorystycznych, mających na celu kultywowanie i upowszechnianie ludowych tradycji kolędniczych. Pomyślnym prognostykiem na kontynuację tych ambitnych założeń jest fakt, że w roli głównych wykonawców występują - zgodnie z tradycją - chłopcy - ci mali i ci trochę tylko starsi.”

Jest nam niezmiernie miło, że dzięki zaangażowaniu, umiejętnościom i przede wszystkim ogromnym chęciom w kultywowaniu ludowych tradycji kolędniczych przez członków Grupy Kolędniczej z Gwiazdą z Trzebuni - spośród 30 grup reprezentujących różne regiony etnograficzne swoje miejsce ma również Gmina Pcim.

Tekst: M.Strączek
Fot. Danuta Oskwarek

grafika przedstawia kolaż dwóch zdjęć przedstawiających grupę kolędniczą Trzebunianie z gwiazdą podczas występu scenicznego w Podegrodziu

NAJNOWSZE AKTUALNOŚCI
mapa strony

Urząd Gminy Pcim - 32-432 Pcim 563

tel. (012)274-80-50 - fax (012) 274-87-54 - email: info@pcim.pl