NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI w Szkole Podstawowej Nr 3 w Stróży

2019-11-12


                               „Aby człowiek wiedział, dokąd zmierza, musi wiedzieć, skąd pochodzi.

                                             Naród bez historii błądzi jak człowiek bez pamięci”.


    Dzień 8 listopada 2019 roku w naszej szkole miał niecodzienny charakter, bowiem uroczyście obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Od samego rana odczuć można było odświętną, patriotyczną atmosferę. Na szkolnych korytarzach prezentowano fotografie i informacje historyczne związane z obchodzonym świętem, sale zostały udekorowane biało-czerwonymi symbolami polskości, a cała społeczność szkolna miała symboliczne biało-czerwone kotyliony. Punktem kulminacyjnym była uroczysta akademia z okazji 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W pięknie udekorowanej sali gimnastycznej zebrali się uczniowie, pracownicy szkoły, rodzice oraz zaproszeni goście: Wójt Gminy Pcim – pan Piotr Hajduk,  poseł – Władysław Kurowski oraz Dyrektor ZOS Pani Bernadetta Guśpiel Żaba, aby obejrzeć program poetycko–muzyczny przygotowany pod kierunkiem pani Małgorzaty Obajtek oraz pani Marty Bystroń.

   Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru szkoły, odśpiewania hymnu szkoły  oraz powitania gości przez panią dyrektor Annę Gogól. Następnie uczniowie klasy I pięknie zatańczyli poloneza, po czym rozpoczął się program artystyczny w wykonaniu uczniów klasy VIII oraz II.  Młodzi aktorzy zabrali nas w krótką podróż do przeszłości ukazując nam dzieje Polski począwszy od rozbiorów Polski: 1772, 1793, 1795 poprzez powstania: kościuszkowskie, listopadowe i styczniowe, powstanie Legionów Polskich pod wodzą Piłsudskiego, aż do odzyskania niepodległości 11 listopada 1918 roku. Inscenizacja obrazowała sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości, wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających odzyskanie wolności, a  przede wszystkim miała  przypomnieć tamte ciężkie czasy, ale także wzbudzić w nas wszystkich refleksję. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za Ojczyznę. Przypomniano daty rozbiorów Polski, trzech najważniejszych powstań narodowych, podkreślając wkład ich uczestników w odzyskanie wolności. Całe przedstawienie przeplatane było pięknie recytowanymi wierszami przez uczennice klasy VIII oraz wspaniale wykonanymi przez szkolny chór pieśniami patriotycznymi. Usłyszeliśmy pieśni: Kocham Cię Polsko, Dla niepodległej, Warszawiankę, Rotę, My pierwsza brygada oraz Uwierz Polsko. Pozwoliło to młodym widzom zrozumieć rozterki i uczucia walczących Polaków o niepodległość. Na zakończenie nagrodzono występujących gromkimi brawami. O godzinie 11.11 cała nasza społeczność szkolna włączyła się w ogólnopolską akcję „Niepodległa do hymnu” i wspólnie zaśpiewaliśmy cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”.
My mamy dziś szczęście dorastać w wolnym kraju. Pamiętamy jednak o tym, że przodkom winniśmy pamięć, a ojczyźnie – miłość. „Żeby Polska była Polską” jak brzmią słowa piosenki,  przez 123 lata niewoli walczyły całe pokolenia Polaków. To im od 11 listopada 1918 roku zawdzięczamy wolność, poczucie dumy narodowej, możliwość pielęgnowania polskich tradycji oraz honorowania bohaterów. Dziś ojczyzna oczekuje od nas tego, co najważniejsze – pamięci o jej wielkich synach i miłości do ziemi ojczystej.

                                                               W historii Polski, tak się składa,

                                                                Był kiedyś ponad wiek niewoli;

                                                                     Jedenastego listopada

                                                              Nasz kraj z niewoli się wyzwolił.

                                                                 I wtedy myśl powstała taka,

                                                            By przez szacunek dla przeszłości,

                                                             Ten dzień na zawsze dla Polaka,

                                                             pozostał Dniem Niepodległości.


To święto sprawia, że w zabieganym życiu stajemy na chwilkę i wspominamy naszych dziadków i pradziadków walczących o wolność. Składamy kwiaty pod pomnikami tych, którzy poświęcili dla nas życie. Dzień ten dla wielu jest lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie  w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.

 

redagowała: Małgorzata Obajtek

 

 

 

NAJNOWSZE AKTUALNOŚCI
mapa strony

Urząd Gminy Pcim - 32-432 Pcim 563

tel. (012)274-80-50 - fax (012) 274-87-54 - email: info@pcim.pl