Świetlica Stróża

Świetlica Środowiskowa w Stróży prowadzi swoje zajęcia w budynku CUS-u, obok Szkoły Podstawowej nr 1 w Stróży. W swojej ofercie posiada szereg zajęć dla dzieci  i młodzieży m.in. zajęcia plastyczne, muzyczne i sportowe. Świetlica zajmuje się również organizacją imprez dla dzieci i młodzieży jak np. wystaw plastycznych, turniejów sportowych.

Godziny otwarcia:

od poniedziałku do piątku w godzinach popołudniowych od 12 do 16.

Instruktor ds. świetlic:

Pani Stopka Magdalena - pełniąca zastępstwo za Panią Darię

Pani Daria Jabłońska-Ostafin

Zasady obowiązujące w Świetlicy Środowiskowej w Stróży określa Regulamin Organizacyjny Świetlic nadany przez Dyrektora GOKiS Pcim REGULAMIN ORGANIZACYJNY ŚWIETLICY ŚRODOWISKOWEJ.

Działalność świetlicy w roku 2018

Skąd wzięła się nazwa popularnej pizzy Margarita? Jakie składniki  pizzy symbolizują flagę Włoch? Dzieci ze świetlicy środowiskowej w Stróży już to wiedzą.  Przez trzy dni 5.02-7.02.2018 poznawaliśmy troszkę dobytku i kultury tego państwa. Zajęcia pod nazwą „TRZY DNI Z ŻYCIA WŁOCH”, bardzo spodobały się dzieciom, które okazały naprawdę duże zaangażowanie. W pierwszym dniu oglądaliśmy pamiątki, zdjęcia, muszelki, książki - przyniesione przez dzieci. Mieliśmy np.: torebkę dziewczęcą prosto z miasta Romea i Julii – Werony. Wiele pamiątek z Wenecji – figurek, magnesów. Również z Rzymu – magnesy. Muszelki znalezione nad Adriatykiem. Wiele ciekawostek i fotografii,  kot nie miał pamiątek wykazał się kreatywnością i przyniósł przetłumaczone słówka lub namalował flagę Włoch. Kolejny dzień upłyną nam na pokazie slajdów. Prezentacje które przygotowałam dotyczyły tradycyjnych włoskich potraw, zabytków i ciekawych miejsc. Zakończeniem naszej trzydniowej przygody było zrobienie i upieczenie na naszej świetlicy pysznej pizzy. Dzieci wspaniale się bawiły, pizza smakowała jak nigdy- bo każdy robił ją sam, co niektórzy zabrali po kawałeczku pizzy dla rodziców.  Było ciekawie, wesoło i smakowicie.

Czy Piraci z Karaibów istnieli naprawdę? To pytanie bardzo ciekawiło dzieci ze świetlicy środowiskowej w Stróży. W dniach 19-21. marca na zajęciach pt „Wyprawa piracka na Karaiby”, dzieci dowiedziały się, które postacie z popularnego filmu żyły naprawdę. Przy okazji poznały też wyspy wchodzące w skład Karaibów, zwierzęta tam żyjące oraz roślinność typową dla tych wysp.

Dzieci zrobiły z przyniesionych pudełek statki pirackie którymi bawiły się, prześcigając się w pomysłowości.  Zorganizowaliśmy bitwę piracką, malowanie twarzy, pokaz slajdów oraz obejrzeliśmy bajkę „Piraci” z której dowiedzieliśmy się że prawdziwy skarb to nie zawsze złoto…. Dzięki takim zajęciom, dzieci ćwiczyły kreatywność, poznawały nowe miejsca i po prostu wspaniale się bawiły.

Ostatnie dni przed wolnym długim weekendem majowym, dzieci ze Świetlicy kulturalno-środowiskowej w Stróży spędziły we „FRANCUSKIEJ KAWIARENCE”. Zajęcia pod ta nazwą, trwające od 25-27. 04. były bardzo ciekawe, inspirujące i oczywiście smaczne. W pierwszym dniu zapoznaliśmy się z zabytkami i ciekawymi miejscami Francji. Każdy mógł pochwalić się pamiątkami, mieliśmy miniaturki wieży Eiffla, magnesy oraz torebkę dziewczęcą kupioną w Paryżu. Następnie troszkę popracowaliśmy plastycznie, dzięki czemu mieliśmy na sali wspaniała wystawkę prac o temacie „Francja”. Kolejnym etapem zajęć był pokaz slajdów oraz bajki, której akcja rozgrywała się w Paryżu. Na zakończenie zajęć upiekliśmy na świetlicy francuskie rogaliki. Dzieci zajadały je, słuchając francuskich przebojów, tych z dawnych lat jak i współczesnych. Dzieciom tak spodobała się tego typu muzyka ze niespodziewanie z zajęć kulinarnych  zrobiła się wspaniała taneczna zabawa. Tym miłym akcentem rozpoczęliśmy weekend majowy.

Dzień Matki to szczególna okazja by docenić nasze kochane Mamy. Nie można zapomnieć też o Tatusiach. Uroczystość która miała miejsce 25. maja na świetlicy kulturalno-środowiskowej w Stróży, była tym bardziej wyjątkowa, bo połączyliśmy Dzień Mamy i Taty. Zaproszeni rodzice znaleźli czas by licznie nas odwiedzić i obejrzeć przygotowany występ. Oprócz drobnego poczęstunku, nie zabrakło części artystycznej, którą stanowiły tradycyjne wierszyki wygłoszone przez dzieci, przeplecione znanymi przebojami muzycznymi, do których wspólnie z dziećmi ułożyliśmy teksty. Potem nastąpiło uroczyste złożenie życzeń i wręczenie laurek polaczone z projekcją krótkiego filmiku, w którym główne role grały ich pociechy. Zakończyliśmy pokazem slajdów, który przedstawiał zdjęcia z zajęć prowadzonych do tej pory na naszej świetlicy. Było mnóstwo śmiechu, troszkę wzruszeń i z całą pewnością poczucie dumy z dzieci. Ten dzień na długo pozostanie w naszej pamięci.

tekst i foto 2018 opiekun świetlicy M.Stopka