Uroczyste otwarcie nowej strażnicy OSP Pcim - Działy

2018-10-19


14 październik 2018 r. otwarcie i zwiedzanie nowej strażnicy OSP Pcim - Działy!

Współpraca między samorządem, a ochotnikami układa się na bardzo dobrym poziomie. Przychylność Wójta i Rady Gminy pozwala na inwestycje w sprzęt ratowniczy, uzbrojenie osobiste strażaków, zakup nowych wozów bojowych i modernizacja strażnic jednostek OSP w naszej Gminie. Dzięki temu mogliśmy być świadkami oddania do użytku nowej, zmodernizowanej remizy Pcim Działy na otwartym dla wszystkich wydarzeniu w dniu 14 października 2018 roku. Gwarancja sprawnego funkcjonowania jednostek jest jednym z najistotniejszych celów naszej Gminy. Ważne jest zapewnienie strażakom nie tylko sprzętu, ale także zaplecza lokalowego, które będzie służyło zarówno strażakom jak i mieszkańcom. Sprawność w działaniu decyduje o powodzeniu całej akcji, często ratując czyjeś życie, które nie da się przeliczyć na koszty i dofinansowania. W modernizacji OSP trzeba mieć na uwadze przede wszystkim cel działania, czyli co zrobić żeby zwiększyć szanse strażakom, a tym samym osobom potrzebującym, bo tymi potencjalnymi potrzebującymi jesteśmy my wszyscy…

Ludzie należący do OSP ich profesjonalizm, zaangażowanie w działalność na rzecz poprawy szeroko pojętego bezpieczeństwa pozwala wierzyć w siłę wspólnoty i w to, że w chwili zagrożenia każdy potrzebujący może liczyć na naszych strażaków.

W całej koncepcji rozwoju straży na terenie Gminy Pcim trzeba mieć świadomość wyzwań związanych z ich funkcjonowaniem oraz ewolucji ich roli. Często brakuje ludzi, którzy byliby dostępni na każde wezwanie i mogli uczestniczyć w akcjach ratowniczych. Młodzi ludzie najczęściej pracują poza miejscem zamieszkania lub też niekoniecznie chcą podejmować ryzyko. Strażacy ratują z pożarów, wypadków, reanimują, wycinają zakleszczonych z aut, wynoszą z płomieni są sprawni, szybcy i dzielni. Bywają różne zdarzenia jedne bardziej traumatyczne inne mniej, niestety te pierwsze często zostają długo w pamięci, także psychika druha również musi stawiać czoła trudnym sytuacjom.

Dzisiejsze OSP to nie tylko ratowanie życia i mienia, ale także istotne funkcje społeczne, wsparcie i zabezpieczanie różnego rodzaju wydarzeń. O rozwoju nie można myśleć bez szkolenia młodzieży i zachęcaniu ich do wstępowania w szeregi OSP, ze świadomością poświęcenia się innym i często narażania swojego zdrowia i życia. Jadąc do akcji, strażak zostawia rodzinę w domu… i wszyscy muszą to zaakceptować razem z możliwymi skutkami. Dlatego też wielkie podziękowania powinny płynąć także w stronę rodzin strażaków.

Strażak to profesja ciesząca się największym zaufaniem przez ludzi. Zaufanie to głównie pochodzi wprost z rodzaju podejmowanego trudu, który płynie z przekonania i wartości jakie ma prawdziwy strażak. To nie jest praca do której idzie „bo musi” on idzie „bo chce” dlatego tak wielkie zaufanie mamy do Ochotniczych Straży Pożarnych. Coraz częściej można się spotkać z poglądami, że strażak ochotnik ma „obowiązek” wykonać „rozkazy” mieszkańców którzy często zaniedbują swoje obowiązki na swoim prywatnym terenie. Nie sprowadzajmy roli strażaka ochotnika do ”darmowej siły roboczej” Ochotnicze Straże Pożarne mają przede wszystkim misje niesienia pomocy w sytuacji zdarzenia zagrażającego życiu i zdrowiu ludzi, a nie wyręczania w pracach koniecznych należących do obowiązków mieszkańców.

Mundur strażacki zawsze budził szacunek społeczności i wartości narodowych jest symbolem patriotyzmu i służby. Bez Ochotniczych Straży Pożarnych nie można realnie myśleć o bezpieczeństwie mieszkańców. Wspierajmy ich, dbajmy o naszą wspólnotę każdej jednostki i bądźmy im wdzięczni za poświęcenie. Miejmy nadzieję, że prawdziwych strażaków  tych gotowych do niesienia pomocy, tych z prawdziwymi ideałami pracy społecznej nigdy nie braknie…

Zapraszamy na relację z otwarcia Remizy OSP Pcim - Oddział Działy, przygotowaną przez Myślenice iTV Telewizja Powiatowa >> kliknij aby zobaczyć materiał <<

(zdj. https://pl-pl.facebook.com/Myslenice.iTV.TelewizjaPowiatowa/)

(zdj. https://pl-pl.facebook.com/Myslenice.iTV.TelewizjaPowiatowa/)

(zdj. https://pl-pl.facebook.com/Myslenice.iTV.TelewizjaPowiatowa/)

NAJNOWSZE AKTUALNOŚCI
mapa strony

Urząd Gminy Pcim - 32-432 Pcim 563

tel. (012)274-80-50 - fax (012) 274-87-54 - email: info@pcim.pl