Patryja "Zdobyta" 2 września 2018 r.

2018-09-03


Po raz pierwszy w ramach akcji Odkryj Beskid Wyspowy zdobywano Patryję. Turystom towarzyszyła słoneczna pogoda i piękne widoki. Największa grupa wędrowców wybrała szlak żółty z Lubnia pod kierunkiem przewodnika Mirosława Sipaka.

Ponad 800 gości na szczycie Patryji powitał Piotr Hajduk Wójt Gminy Pcim. Mszę świętą polową odprawił ks. Wojciech Adamus z parafii pw Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Węglówce. W czasie Mszy poświęcono krzyż na pamiątkę 100 lecia niepodległości ufundowany przez Gminę Pcim, a wykonany przez Józefa Wosia. Oprawę muzyczną Mszy i spotkania zapewniły orkiestry dęte z OSP w Pcimiu pod kierunkiem Aleksandry Cabaj i OSP w Węglówce pod kierunkiem Janusza Palucha. Gmina Pcim wspólnie z Sołectwem w Węglówce przygotowali atrakcyjny program. KGW w Stróży i Węglówce częstowały turystów regionalnymi wypiekami, strażacy OSP w Pcimiu serwowali smaczny bigos. Na Patryji pięknie rozbrzmiewała muzyka w wykonaniu połączonych orkiestr z Pcimia i Węglówki, a Mali Węglowianie wraz z kapelą zaprezentowali zagórzańskie przyśpiewki i tańce.

Tradycyjnie rozegrano wiele konkursów. Najmłodszym zdobywcą Patryji okazał się 12 - miesięczny Krzysztof Kubic z Pcimia, a najstarszym 85 letnia Helena Paryl z Węglówki.

Z najdalszego zakątka Polski przebyła Olga Grzywna z Sosnowca, a ze świata Zuzanna Stach z Eindhoven /Holandia/.

Największą wiedzą w konkursie o Beskidzie Wyspowym i Gminie Pcim wykazali się Eliza Smorońska z Krakowa przed Bolesławem Damasiewicz z Nowego Sącza i Wiktorem Kokosińskim z Krakowa.

Najmilszą Patryji wybrano Monikę Strączek z Pcimia, a najmilszym  Bolesława Pajkę z Pcimia.

Laureaci konkursów otrzymali pamiątkowe nagrody z rąk Wójta Gminy Pcim Piotra Hajduka i Sekretarza Gminy Pcim Edwarda Zadory.

Członkowie Grupy Poszukiwawczo- Ratowniczej z Myślenic zaprezentowali pokaz pierwszej pomocy. Harcerze z Hufca Wielickiego przypomnieli obozowe piosenki harcerskie i turystyczne. Transport zapewnili strażacy z OSP w Pcimiu.

Było to bardzo udane spotkanie i w rodzinnej atmosferze za co należą się podziękowania dla Gminy Pcim z Wójtem Piotrem Hajdukiem, Sekretarzem Edwardem Zadorą, pracownikom GOK-u w Pcimiu, Sołectwu Węglówka z sołtys Lucyną Zborowską i Józefem Woś.

Za tydzień 9 września 2018 finał dziewiątej edycji Odkryj Beskid Wyspowy 2018 roku na Miejskiej Górze.

Spotkanie dofinansowane przez Województwo Małopolski w ramach konkursu „Małopolska Gościnna.”

Organizator: Gmina Pcim


Patryja na mapie

 

Zbiórka - wyjście z przewodnikiem do miejsca docelowego (Patryja-gmina Pcim) odbędzie się 2 września 2018 r. o godz. 8:00 z dwóch lokalizacji:
 

1) Pcim - Mała Sucha - Most

 

2) Boisko sportowe „Zarąbki” w Lubniu

Zapraszamy do wspólnego wyjścia!

NAJNOWSZE AKTUALNOŚCI
mapa strony

Urząd Gminy Pcim - 32-432 Pcim 563

tel. (012)274-80-50 - fax (012) 274-87-54 - email: info@pcim.pl