Uczniowie gimnazjalni z Trzebuni wyjechali do Warszawy w ramach projektu „Chcemy Wiedzieć Więcej”

2018-06-30


Grupa uczniów gimnazjalnych z Trzebuni w ramach projektu „Chcemy wiedzieć więcej” uczestniczyła w wyjeździe studyjnym do Warszawy.  Pierwszym punktem programu był Stadion Narodowy, który zrobił na uczestnikach duże wrażenie. Każdy miał szansę poczuć się jak kibic, wychodząc na punkt widokowy na górnej trybunie, skąd mógł podziwiać wielkość obiektu. Następnym punktem programu był ponad dwugodzinny spacer uliczkami Starego Miasta. Przewodnik opowiadała legendy i historie związane z mijanymi miejscami: Zamek Królewski, Pomnik Małego Powstańca, Pomnik Powstania Warszawskiego, Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie, Barbakan, Rynek Starego Miasta, pomnik Warszawskiej Syrenki, Bazylika archikatedralna św. Jana Chrzciciela i inne.

Drugi dzień rozpoczął się zwiedzaniem Muzeum Powstania Warszawskiego. To bardzo nowoczesne muzeum, które powstało w hołdzie walczącym i poległym. Z zaciekawieniem można tu posłuchać autentycznych relacji powstańców, zobaczyć replikę samolotu Liberator B-24J w skali 1:1 i dowiedzieć się jak wyglądało życie w powstańczej Warszawie. Kolejnym punktem programu był pobyt w Centrum Nauki Kopernik. To wspaniały ośrodek nauki, którego zadaniem jest rozbudzanie ciekawości, wspomaganie samodzielnego poznawania świata i uczenia się. Uczestnicy mogli samodzielnie przeprowadzać doświadczenia na interaktywnych stanowiskach, zobaczyć funkcjonowanie ludzkiego organizmu oraz poznać mechanizmy działania wielu urządzeń. Potem uczniowie udali się w kierunku Biblioteki Uniwersyteckiej, na dachu której znajduje się jeden z największych i najpiękniejszych ogrodów dachowych w Europie. Wszystkie jego części połączone są ścieżkami, kładkami i mostkami. Ogród stanowi doskonałe miejsce wypoczynku, skąd można podziwiać panoramę miasta.

Sprzyjająca pogoda pozwoliła uczniom udać się jeszcze pod Belweder gdzie zaczął się długi spacer po Łazienkach Królewskich. To ogromny kompleks pałacowo-parkowy ze słynnym letnim Pałacem na wodzie oraz pomnikiem Chopina. Uczniowie odwiedzili również pomnik Nieznanego Żołnierza na placu im. J. Piłsudskiego. Dużym przeżyciem dla uczestników był wyjazd windą na 30 piętro Pałacu Kultury i Nauki oraz podziwianie z tarasu widokowego panoramy stolicy. Na koniec w  Muzeum Narodowym, uczniowie podziwiali słynną „Bitwę pod Grunwaldem” Jana Matejki.

Szkolny Koordynator Projektu
Adam Pawlikowski


NAJNOWSZE AKTUALNOŚCI
mapa strony

Urząd Gminy Pcim - 32-432 Pcim 563

tel. (012)274-80-50 - fax (012) 274-87-54 - email: info@pcim.pl