Dwa dni kliszczackiej zabawy już za nami!

2018-07-16


Najpierw solidna rozgrzewka podczas biegu, potem liczne występy grup i zespołów. Na dodatek bogata oferta gastronomiczna, a w tle muzyka gwiazd. Kliszczakom niewiele potrzeba do szczęścia, ale podczas dwudniowego święta na scenie i poza nią działo się na prawdę wiele.

Wielkie świętowanie rozpoczęliśmy już w sobotę Gminnym Biegiem Niepodległości pod hasłem „W drodze ku Niepodległej”. Na starcie kilkukilometrowej trasy nie zabrakło oczywiście włodarza gminy  wójta Piotra Hajduka, przedstawicieli lokalnych klubów sportowych, mieszkańców oraz osób spoza gminy i sympatyków aktywnego wypoczynku. Wszyscy biegnący otrzymali zestawy startowe, w których znalazły się m.in.: okolicznościowa koszulka z nadrukiem, bransoletka i butelka wody na ugaszenie pragnienia. Bieg miał rekreacyjny charakter i ukończyli go wszyscy w nagrodę otrzymując od organizatorów poczęstunek i biorąc udział w losowaniu prezentów.

Kontynuacją patriotycznych akcentów tego dnia były również występy dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3 z Pcimia-Suchej. Dzieci zaprezentowały  inscenizację pod tytułem „Polska to bardzo ciekawy kraj” i wykonały taniec z flagami. Następnie przedszkolaki wykonały piosenkę „Ułani”, piosenkę z flagami, a na koniec krakowiaka.

Tuż po pięknych występach dzieci na scenie doszło do eksplozji. Wybuchła bomba energii, którą emanowały dziewczyny z Cheerleaders (działające przy Uczniowskim Klubie Sportowym „Konik”). Jakby tego było mało tuż po nich powietrze w drżenie wprowadziła swoim koncertem Orkiestra Dęta „Orzeł” z Trzebuni, dając koncert na miarę 166 lat swojego istnienia. Dodatkową okazją do radości było dla jej członków przypadający w tym roku jubileusz 60-lecia działalności w orkiestrze Stanisława Ostafina oraz Jana Kuliga.

Tego dnia nie zabrało też muzycznych gwiazd. Sporym zainteresowaniem cieszył się koncert duetu MIJAL & LIBER, a tuż po nich do tańca porywał zespół „Co nieco”.

Miłośnicy folkloru prawdziwą ucztę  mieli w niedzielę, kiedy to na pcimskiej ziemi zaprezentowały się niemal wszystkie zespoły regionalne reprezentujące ziemię kliszczacką.  Zobaczyliśmy  nowo powstały Zespół Regionalny „Trzebunianie”, a także zespoły z Krzczonowa, Kojszówki, Budzowa, Łętowni i oczywiście Pcimia, których występy przeplatały przepełnione zdrową dawką humoru skecze kabaretu „Czyli Show”.

- Cieszę się, że mogliśmy wspólnie świętować właśnie w taki urozmaicony sposób i jestem przekonany, że każdy mógł znaleźć w programie coś dla siebie - powiedział Piotr Hajduk, Wójt Gminy Pcim.

Tego roku bardzo rozbudowana była także oferta gastronomiczna. Stoiska przygotowane przez koła gospodyń wiejskich ze Stróży, Pcimia i Trzebuni dawały możliwość spróbowania tradycyjnych potraw regionalnych. Dużym zainteresowaniem cieszyła się także Strefa STOP.CAFE - partnera głównego wydarzenia. Bliższe poznanie kultury kliszczackiej ułatwiały też spotkania z lokalnymi twórcami: rzeźbiarzami Krzysztofem Bednarzem i Józefem Słoniną,  malarką Barbarą Druzgałą oraz zajmującą się rękodziełem Agnieszką Kniarz.

Miły akcent miał miejsce także tuż przed koncertem gwiazdy niedzielnego wieczoru. Dwie organizacje sportowe działające na terenie gminy, czyli szkółka Klubu Sportowego Pcimianka oraz Akademia Małego Sportowca otrzymały od Fundacji Orlen - Dar Serca, czeki na kwoty, odpowiednio 20 tys. i 10 tys. złotych, które wręczył osobiście prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
Nagrodzonych tego dnia było więcej. Wójt Gminy Pcim uhonorował także młodych zawodników KS Pcimianka za indywidualne osiągnięcia minionego sezonu wręczając m.in. pamiątkowe medale.

Kulminacją dnia stał się występ tandemu LONG&JUNIOR, który wciągnął publiczność w rytmy disco polo prezentując swoje największe hity.

Sporym zainteresowaniem cieszyła się również ścianka wspinaczkowa OSP Pcim, wesołe miasteczko,  strefa Myślenickiej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej oraz strefa Młodych Atletów Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, na której można było spotkać m.in. Tomasza Majewskiego, dwukrotnego złotego medalistę Igrzysk Olimpijskich w pchnięciu kulą, a  wśród innych znamienitych postaci Pcim gościł w tych dniach także Wojewodę Małopolskiego Piotra Ćwika oraz Posła na Sejm RP Jarosława Szlachetkę.

W trakcie imprezy była prowadzona również przez Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych „TALENT” zbiórka publiczna na leczenie małego Stasia Wincenciaka, cierpiącego na neuroblastomę - nowotwór wieku dziecięcego.  Zebrano kwotę 3080,30 zł, która została już przekazana na jego leczenie.

Organizatorzy kierują słowa podziękowania dla Twórców i Współtwórców wydarzenia, za pracę i zaangażowanie na rzecz promocji kultury kliszczackiej.

 


Zapraszamy!!!

W trakcie realizacji i trwania imprezy pn. Święto Kliszczaka możemy wykonywać czynności utrwalania obrazu i dźwięku w postaci zdjęć i filmów cyfrowych w celu udokumentowaniu przebiegu imprezy, do celów archiwalnych lub promocyjnych.

Informujemy również, iż możemy wykorzystać utrwalony obraz i dźwięk do publikacji na stronach internetowych www.gminapcim.pl, www.kliszczacy.pl, gazet i mediów takich jak www.miastoinfo.pl, www.glos24.pl, www.dziennikpolski24.pl, www.myslenice-itv.pl, Goniec Myślenicki. Udział w imprezie rozumiany jest jako zgoda osoby do publikacji jej wizerunku w materiałach promocyjnych organizatora.

Równocześnie informujemy, iż zdjęcia mogą być przekazywane do instytucji takich jak: www.orlen.pl, FB, Youtube (na potrzeby Kulturalna Gmina Pcim)

NAJNOWSZE AKTUALNOŚCI
mapa strony

Urząd Gminy Pcim - 32-432 Pcim 563

tel. (012)274-80-50 - fax (012) 274-87-54 - email: info@pcim.pl