Patriotycznie w obiektywie czyli majowy piknik rodzinny.....

2018-05-09


Hucznie, śpiewająco, historycznie i przy pięknej pogodzie świętowano w Pcimiu rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, która uroczyście zapoczątkowała jednocześnie obchody 100 –lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Obchody rozpoczęła uroczysta msza święta, którą  celebrował ks. dr Lucjan Pezda, proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Pcimiu. W homilii odniósł się także do święta, które tego dnia obchodzili miejscowi strażacy. – W swojej służbie jesteście wzorem dla innych, to poświęcenie nie tylko wasze ale także Waszych bliskich, którzy trwożą się o Was, gdy niesiecie pomoc innym. To też jest forma współczesnego patriotyzmu – powiedział.

Po mszy, pochód złożony z pocztów sztandarowych, orkiestry dętej, mażoretek, strażaków,  a także korowodu postaci historycznych, przedstawicieli władz i mieszkańców zmierzał już w kierunku remizy OSP Pcim, gdzie odbyły się główne uroczystości. – Kiedyś wolność została nam odebrana i bywa, że nie zawsze ta którą dziś mamy, doceniamy. Cieszmy się, że dziś wspólnie możemy świętować tamte wydarzenia – mówił Piotr Hajduk, Wójt Gminy Pcim.

Nie zabrakło tez przedstawiciela najwyższych władz Polski, posła na Sejm RP Jarosława Szlachetki oraz Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Myślenicach bryg. mgr inż. Sławomira Kaganka.

Po części oficjalnej  przyszedł czas na występy. Zaprezentowała się Orkiestra Dęta OSP Pcim, mażoretki UKS Konik, dzieci ze szkoły podstawowej nr 1 oraz przedszkoli nr 1 i 2 w Pcimiu w okolicznościowych patriotycznych scenkach i śpiewie. Na koniec wystąpił działający przy GOKiS w Pcimiu Zespół Pieśni i Tańca „Mali Pcimianie”, wykonując poloneza oraz laureaci szkolnych przeglądów piosenki patriotycznej.

Wśród dodatkowych atrakcji warto wspomnieć o bezpłatnych „dmuchańcach-skakańcach”, wacie cukrowej i stołach pełnych smakołyków przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich z Pcimia i Trzebuni.

 

NAJNOWSZE AKTUALNOŚCI
mapa strony

Urząd Gminy Pcim - 32-432 Pcim 563

tel. (012)274-80-50 - fax (012) 274-87-54 - email: info@pcim.pl