Babski wieczór.Modnie i wesoło.

2018-03-14


Pokaz mody, rozstrzygnięcie plebiscytu, coś na słodko i... na ostro z Kabaretem Czyli Show, to główne punkty programu tegorocznych obchodów Dnia Kobiet w gminie Pcim.

            Na wybiegu w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu zaprezentowały się uczestniczki ubiegłorocznych warsztatów, podczas których podjęto próbę m.in. odtworzenia tradycyjnego stroju górali kliszczackich. Efekty przerosły najśmielsze oczekiwania. Panie w pełnej krasie pokazały własnoręcznie uszyte stroje, a to wszystko opatrzone komentarzem prowadzącej warsztaty – Katarzyny Zięba.

Nie minął jeszcze zachwyt przepełniony szacunkiem dla ich pracy, gdy zgromadzona tego wieczoru publiczność z każdej miejscowości gminy przerywała oklaskami i śmiechem występ kabaretowy. To grupa „Czyli Show” zaśpiewała, zatańczyła, a nawet nauczyła obecnych, wyrażania uczuć w języku francuskim.

Występy przerywały losowania niespodzianek. Każda z pań, która przybyła na ten wieczór otrzymała uprzednio numer, który brał udział w losowaniu. W naszym magicznym pudelku zamieszał i szczęśliwe losy wyciągał nie kto inny, jak Piotr Hajduk Wójt Gminy Pcim, który przybył świętować wraz z małżonką.

Punktem kulminacyjnym pcimskiego spotkania było rozstrzygnięcie 3. edycji plebiscytu „Dama z Kulturą”. Spośród trzech nominowanych w tym roku pań zwyciężyła wspomniana wcześniej Katarzyna Zięba. Jak czytamy w uzasadnieniu Jury, za: (…)  wykorzystanie posiadanych (…) umiejętności w działaniach na rzecz lokalnej społeczności, ze szczególnym uwzględnieniem wkładu w postaci pomysłu i prowadzenia całorocznych warsztatów, jako Mistrz Tradycji, projektu pn. „Wokół tradycji-rekonstrukcja stroju Górali Kliszczackich”, finansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu Kultura ludowa i tradycyjna. Nie tylko wykorzystała Pani w sposób fachowy posiadaną wiedzę, ale co najważniejsze podzieliła się nią z innymi osobami, by umiejętności, sposób wykonania tradycyjnych strojów tego rejonu, przetrwał dla kolejnych pokoleń, a wiedza na temat regionalnego stroju nie zaginęła i nadal stanowiła jeden z fundamentów tutejszej tradycji i kultury, z której wszyscy powinniśmy być dumni”.

Laureatka w nagrodę otrzymała m.in. okolicznościowy obraz „Dama z kulturą”, bukiet kwiatów i upominki.

Jakby śmiechu i prezentów było mało, wieczór zamknął wjazd pokaźnych rozmiarów tortu, którym poczęstowano wszystkich obecnych.

                                                                                             

NAJNOWSZE AKTUALNOŚCI
mapa strony

Urząd Gminy Pcim - 32-432 Pcim 563

tel. (012)274-80-50 - fax (012) 274-87-54 - email: info@pcim.pl