Uszyliśmy tradycyjne stroje kliszczackie - podsumowanie projektu

2018-01-04


Uszyły stroje kliszczackie… jak dawniej

 

W sobotę 30 grudnia odbyło się uroczyste spotkanie podsumowujące projekt pn. „Wokół tradycji -  rekonstrukcja stroju górali Kliszczackich” w ramach programu Kultura ludowa i tradycyjna, w ramach zadania „Mistrz tradycji”, dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 20 000 zł.

 

Spotkanie rozpoczęło się w siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Pcimiu o godzinie 16.00. Przybyli na nie wszyscy uczestnicy projektu, ale także zainteresowani mieszkańcy gminy i rejonu kliszczackiego oraz władze gminy w osobie pana Wójta Piotra Hajduka. Przybyli goście poza kluczowymi informacjami na temat przebiegu projektu mieli możliwość prześledzić proces jego realizacji oglądając film będący skrótowym zapisem najważniejszych momentów całego ostatniego roku, który zaprezentował Michał Hodurek, dyrektor GOKiS w Pcimiu.

Po tym wstępie głos zabrała pani Katarzyna Zięba, nasz „Mistrz Tradycji”, która prowadziła warsztaty przekazując uczestniczkom kluczowe umiejętności. -Podczas realizacji projektu uczestnicy poznali techniki rękodzielnicze niezbędne do wykonania stroju 

ludowego począwszy od kroju tkaniny, barwienia płótna, haftowania i zdobienia koronkami do szycia elementów

 składowych stroju i zdobienia wykończeniowego, np. spodni góralskich. Celem projektu było zdobycie umiejętności uszycia autentycznego stroju ludowego górali Kliszczackich, 

z zachowaniem najstarszych elementów zdobniczych charakterystycznych dla tego regionu.

- Niezmiernie się cieszymy, że mogłyśmy tyle się nauczyć od pani Kasi podczas tych warsztatów, nie spodziewałyśmy się, że tak wiele się uda się zrobić – mówi Teresa Sikora, uczestniczka.

Uczestniczki projektu także dzieliły się swoimi wrażeniami, a co najważniejsze zaprezentowały się w strojach uszytych właśnie przez siebie. – Są naprawdę piękne- mówi Anna Ulman z Koła Gospodyń Wiejskich w Pcimiu, bacznie przyglądając się zdobieniom sukni i gorsetów.

Uszyte stroje można zobaczyć m.in. na okolicznościowym kalendarzu na rok 2018, który jest efektem sesji zdjęciowej uczestniczek projektu.

-Szczególne podziękowania należą się pani Katarzynie Zięba, pomysłodawczyni projektu, która niestrudzenie przez cały rok pracowała z paniami ucząc je m.in. trudnej sztuki haftu, przekazując umiejętności dziś już coraz rzadziej spotykane. Jestem pełen podziwu także dla konsekwencji i determinacji pań biorących udział w projekcie. Efekty przerosły nasze najśmielsze oczekiwania-mówi Michał Hodurek, dyrektor GOKiS.

NAJNOWSZE AKTUALNOŚCI
mapa strony

Urząd Gminy Pcim - 32-432 Pcim 563

tel. (012)274-80-50 - fax (012) 274-87-54 - email: info@pcim.pl