Wieczorek Poetycki Jesień jak poezja już za Nami!

2017-11-21


Jesień jak....

 

         Tegoroczne poetyckie spotkanie w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Pcimiu poświęcone było dwóm wydarzeniom. W pierwszym okazją do wspólnego świętowania stała się kontynuacja jubileuszu 15-lecia Myślenickiej Grupy Literackiej „Tilia” wraz z promocją okolicznościowego almanachu.

            Członkowie grupy po uroczystym czerwcowym spotkaniu postanowili odwiedzić także Pcim, by podzielić się swoją historią, tworzoną od wielu lat poprzez utwory kilkunastu poetów w niej skupionych. Prezentację multimedialną podsumowującą działalność „Tilii” przedstawiła Bogusława Michalik-Górka, poetka, członek grupy. Mogliśmy przenieść się do początków istnienia grupy i zapoznać się wybranymi tekstami, które czytał znakomity krakowski lektor i aktor w jednej osobie - Jakub Kosiniak.

Całość prezentacji, jak i całe spotkanie przeplatały także utwory wykonywane przez uczniów myślenickiej Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Ludomira Różyckiego. Wystąpiła Joanna Gracz (flet poprzeczny), Wiktoria Topciagić (fortepian), Szymon Pietrzyk (gitara), Szymon Kalita (saksofon), Dawid Balinka (keybord), a akompaniowała opiekun grupy mgr Urszula Domarecka-Fikas.

            Druga część wieczoru poświęcona została tradycyjnie konkursowi poetyckiemu imienia zmarłej przed laty poetki Elżbiety Guśpiel z Pcimia. Podsumowanie siódmej edycji otworzyła specjalna dedykacja dla zmarłej. Swoim wierszem dla poetki podzieliła się pani Teresa Święch, który później wręczyła mężowi zmarłej.

Napięcie rosło z każdą chwilą, a wzrok obecnych co rusz zatrzymywał się na najważniejszej nagrodzie tej edycji, którą od wielu lat jest mosiężna statuetka wykonana specjalnie na konkurs przez artystę rzeźbiarza Andrzeja Szczepańca, brata Elżbiety Guśpiel. Jury w składzie o. Eligiusz Dymowski (przewodniczący), Jadwiga Malina-Żądło (członek), Piotr Oprzędek (członek), Michał Hodurek (sekretarz) odczytało protokół z prac komisji oraz nagrodziło laureatów. Grand Prix otrzymał Wojciech Dobrowolski – Bielsko-Biała; Godło: „Istvan” za wiersz pt. „Rozpuszczalne”; drugie miejsce przypadło Kazimierzowi Budyn – ze Stadnik,  za wiersz pt. „Łany złociste”, natomiast trzecią lokatę w kategorii dorosłych uzyskała Marta Grucela  z Dobczyc za wiersz pt. „*** (W jednym spojrzeniu tyle pytań)”.  Jury zdecydowało także o przyznaniu wyróżnienia dla Doroty Kamińskiej z Myślenic za wiersz pt. „Second hand” oraz Janusza Pyzińskiego z Podgrodzia za wiersz pt. „Dom pomocy społecznej”. W kategorii młodzież przyznano wyróżnienie dla Macieja Modzelewskiego z Białobrzegów; Godło: „Piast 17” za wiersz pt. „Zaklinanie zmierzchu", natomiast w kategorii dzieci  wyróżnienie otrzymała Wiktoria Lewicka z Trzebuni; Godło: "Tarcza" za wiersz pt. „Radość”.

            Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim zaangażowanym w przygotowanie tego wydarzenia, a w sposób szczególny Dyrekcji i uczniom PSM im. Ludomira Różyckiego  w Myślenicach.

 

NAJNOWSZE AKTUALNOŚCI
mapa strony

Urząd Gminy Pcim - 32-432 Pcim 563

tel. (012)274-80-50 - fax (012) 274-87-54 - email: info@pcim.pl