Urząd Gminy w Pcimiu we współpracy z PGNiG uruchamia dyżury informacyjne dla mieszkańców ws. wymiany ogrzewania

2018-03-22


Dnia 9 listopada br. w Pcimiu zaczną się dyżury informacyjne w ramach Programu „Przełącz się na gaz”, w celu likwidacji niskiej emisji. Projekt umożliwia  kompleksową pomoc w wymianie systemu ogrzewania, na zasilany gazem ziemnym.

Urząd Gminy w Pcimiu w porozumieniu z PGNiG, będzie prowadzić działania informacyjne i edukacyjne zachęcające mieszkańców i przedsiębiorców do wymiany ogrzewania na ekologiczne. Gazowa spółka zapewni wsparcie merytoryczne i doradcze, pomoc w wypełnianiu dokumentów oraz w przygotowywaniu wniosków o pozyskiwanie środków na dotacje celowe, dostępne w ramach dofinansowań kosztów inwestycji, służących ograniczeniu niskiej emisji. Spółka ułatwi też kontakt i współpracę z jej Partnerem Technicznym, który pomoże m.in. w instalacji ekologicznego kotła na preferencyjnych warunkach. Na konsultacje zapraszamy do budynku Urzędu Gminy w Pcimiu w każdy drugi czwartek miesiąca od godz. 7.45 do 15.45.

1 lipca 2017 r. na terenie województwa małopolskiego weszła w życie przyjęta przez Sejmik Województwa Małopolskiego „Uchwała antysmogowa”. Dla mieszkańców Małopolski oznacza ona zakaz spalania surowców takich jak: floty i muły węglowe, a także drewna i biomasy o wilgotności powyżej 20%. Dodatkowo, osoby, które budują nowy dom, przeprowadzają remont z wymianą kominka bądź kotła, zobowiązane są do zainstalowania nowoczesnego urządzenia spełniającego wymagania ekoprojektu.

Niska emisja to często niezauważalne dla ludzkiego oka zjawisko występowania w powietrzu produktów spalania paliw stałych, ciekłych i gazowych, pochodzących ze źródeł znajdujących się na wysokości nie większej niż 40 metrów. W praktyce najczęściej są nimi kominy domów jednorodzinnych, kotłowni i rury wydechowe samochodów. W określonych warunkach atmosferycznych niska emisja może być widoczna w postaci smogu. Niska emisja znacząco zwiększa zachorowalność i śmiertelność ludzi na skutek m.in. chorób układu oddychania i krążenia.

Wśród używanych powszechnie paliw, gaz ziemny jest źródłem energii najbardziej przyjaznym dla środowiska - najczystszym paliwem naturalnym. Oprócz ekologicznych korzyści, jakie niesie jego zastosowanie, użytkownicy cenią też komfort związany z ciągłością dostaw, bez potrzeby transportu, magazynowania surowca oraz usuwania stałych produktów spalania, a także nieskomplikowaną obsługę urządzeń gazowych.

Dodatkowych informacji udziela:
Marcin Szczudło
Dyrektor
Departament Komunikacji PGNiG Obrót Detaliczny
Tel. +48 693 813 495
marcin.szczudlo [at] pgnig.pl

 

NAJNOWSZE AKTUALNOŚCI
mapa strony

Urząd Gminy Pcim - 32-432 Pcim 563

tel. (012)274-80-50 - fax (012) 274-87-54 - email: info@pcim.pl