Młodzież z Trzebuni z wizytą studyjną w Brukseli

2017-10-20


W dniach od 15 - 19 października 2017 roku młodzież Oddziału Gimnazjalnego przy Szkole Podstawowej w Trzebuni udała się na st udyjny wyjazd do Brukseli. Studyjny wyjazd był nagrodą dla laureatów Szkolnego Konkursu Wiedzy o Unii Europejskiej - "Unia Europejska szansą dla Polski XXI wieku". Konkurs odbył się w marcu 2017 roku najlepsi uczniowie wówczas Publicznego Gimnazjum nr 3 im. ks. Jana Twardowskiego w Trzebuni: Wiktoria Bieniek, Patrycja Bystroń, Maksym Kruszec i Bartłomiej Skrzeczek zostali laureatami tegoż konkursu zdobywając główną nagrodę jakim był studyjny wyjazd do Brukseli połączony ze zwiedzeniem Parlamentu Unii Europejskiej. Fundatorem nagrody zostało biuro poselskie pana prof. Ryszarda Legutko eurodeputowanego z ramienia PiS..

Podczas wyjazdu młodzież wraz z opiekunem panią dyrektor Szkoły Podstawowej Bernadetą Paleczny mieli okazję zwiedzić wraz z przewodnikiem stolicę parlamentaryzmu Unii Europejskiej jaką jest Brukseli

W samym sercu Brukseli znajduje się Grand Place, jeden z najładniejszych rynków Europy, ulubione miejsce spotkań turystów i bukselczyków. Na placu króluje wspaniały gotycki ratusz, otoczony XVII-wiecznymi domami cechów kupieckich. Szczególnym obiektem jest Dom Króla. W tym XVI-wiecznym pałacu znajduje się obecnie Muzeum Miejskie, którego dumą jest imponująca kolekcja ceramiki i wyrobów ze srebra, będących chlubą Brukseli. Wieczorami na pałacem odbywają się fantastyczne pokazy „son-et-lumiére”. Na wzgórzu Treurenberg stoi chyba największa atrakcja Brukseli - Katedra św Michała i św Guduli. Znajdują się tu przepiękne XVI-wieczne witraże. Jeden z najsłynniejszych symboli miasta, czyli pochodząca z 1619 roku fontanna przedstawiająca figurkę siusiającego chłopca - Manneken Pis.

Ponadto młodzież wraz z opiekunem uczestniczyła w całodniowej lekcji parlamentaryzmu zwiedzając Parlament Unii Europejskiej zasiadając w ławach pracy eurodeputowanych, uczestniczyła w spotkaniu z panem prof. Ryszardem Legutko. Ponadto uczestnicy wyjazdu mieli okazję zobaczyć i zwiedzić z elektronicznym przewodnikiem w języku polskim Parlamentarium.

Wyjazd pozostawił niezapomniane wrażenia. Słoneczna letnia pogoda, wspaniała atmosfera i niezapomniane wrażenia na długo pozostaną w sercu młodych ludzi. Z całego serca dziękujemy Panu prof. Legutko oraz pracownikom biura w szczególności panu Kamilowi Zającowi za sprawnie organizacyjnie zorganizowanie wyjazdu oraz za ufundowanie tak zacnej nagrody dla naszych uczniów.

Adam Pawlikowski

NAJNOWSZE AKTUALNOŚCI
mapa strony

Urząd Gminy Pcim - 32-432 Pcim 563

tel. (012)274-80-50 - fax (012) 274-87-54 - email: info@pcim.pl