Biesiada po wykopkach

2017-10-11


Szósty już raz mieszkańcy gminy Pcim spotkali się przy ognisku, by wspólnie świętować i bawić się podczas dorocznego Święta Pieczonego Ziemniaka i Korpiela.

Polana przy schronisku PTTK na Kudłaczach już wczesnym niedzielnym popołudniem wypełniła się zapachem pieczonych tu warzyw, a wśród wrzawy i  rozmów poczęły wybrzmiewać radosne przyśpiewki wsparte mocnym dźwiękiem akordeonu. Śpiew co rusz przerywany głośnym kobiecym piskiem świadczył o tym, że właśnie „…z góry, z góry jadą Mazury…!”. To koła gospodyń wiejskich ze Stróży Pcimia i Trzebuni zdecydowanie wprowadzały turystów i tutejszych w klimat tego wydarzenia.

Imprezę oficjalnie otworzył Wójt Gminy Pcim Piotr Hajduk, który pojawił się tutaj z całą najbliższą rodziną. Gospodarz gminy zaprosił wszystkich do radosnego świętowania podkreślając wagę pielęgnowania tej tradycji.

Jak to u Kliszczaków bywa nie mogło zabraknąć także tradycyjnych ludowych melodii, które zaprezentował zespół regionalny „Trzebuńskie Kliszczaki”.

Zgromadzeni goście prócz możliwości spróbowania potraw prosto z ogniska, czy zupy ziemniaczanej mieli możliwość wzięcia udziału w konkursach. Wśród okrzyków dopingujących był slalom z ziemniakiem na łyżce, obierano ziemniaki na czas, a także zbierano je rozsypane pośród trawy – tu liczyła się spostrzegawczość i spryt.

W rytm wygrywanych na instrumentach dźwięków i śpiewanych piosenek, przeplatanych co rusz miksowanymi na konsolecie utworami DJS Brothers -  do tańca panie prosiły panów i panowie panie.

Było co spalać, bo prócz ziemniaków i korpieli serwowane tu kiełbaski, kiszka, czy chleb ze smalcem do najlżejszych nie należą, a smakują wszystkim.

Aż szkoda, że wykopki przypadają tylko raz w roku…

NAJNOWSZE AKTUALNOŚCI
mapa strony

Urząd Gminy Pcim - 32-432 Pcim 563

tel. (012)274-80-50 - fax (012) 274-87-54 - email: info@pcim.pl