Manewry Poszukiwawczo Ratownicze z Aspektem Gaśniczym Pcim 2017

2017-10-09


7 października 2017 roku Gmina Pcim wraz z Myślenicką Grupą Poszukiwawczo Ratowniczą zorganizowała całodzienne ćwiczenia. Pierwsza część poświęcona została teoretycznej stronie pomocy poszkodowanym, prowadzeniu i organizowaniu działań ratowniczych, m in.: radzenie sobie ze stresem - zarówno przez rodziny zaginionych osób jak i przez samych ratowników. Prezentacja możliwości zastosowania nowoczesnego sprzętu i łączności.  Zaprezentowanie kryminalistycznych aspektów poszukiwań w przypadku zaginięć, oraz przedstawienie przez Pana Łukasza Kowalskiego swoich doświadczeń z pracy nad programem „Ktokolwiek Widział Ktokolwiek Wie”.
Kolejny etap ćwiczeń to działania praktyczne w rejonie Domu Pomocy społecznej w Pcimiu. Pierwsze założenie to był pożar pomieszczenia w budynku DPS-u, do którego doszło w wyniku zaprószenia ognia. Poinformowano Państwową Straż Pożarną, na miejsce zostały skierowane zastępy PSP Myślenice oraz jednostki OSP Pcim, Stróża i Trzebunia. Ewakuowano mieszkańców i pracowników oraz zabezpieczono medycznie dwie poszkodowane osoby, które zostały przekazane Maltańskiej Służbie Medycznej.
Drugim założeniem była informacja o braku dwóch mieszkańców DPS-u. Poinformowano Policję i na jej polecenie włączona zostaje do akcji Myślenicka Grupa Poszukiwawczo – Ratownicza z Psami. Następuje wyznaczenie obszaru do przeszukania (teren lasu nad DPS-em) organizacja dostępnych sił i środków (ludzie, drony, psy i qady), wyjście  grup  w teren i prowadzenie działań poszukiwawczych.
Akcja zakończyła się w momencie odnalezienia wszystkich zaginionych osób, udzieleniu im zabezpieczenia medycznego oraz przetransportowania do punktu szpitalnego.
Celem ćwiczeń było poszerzanie wiedzy i umiejętności, sprawdzenie możliwości i realizacji działań, doskonalenie współdziałania między różnymi podmiotami. Ćwiczenia były wymagające, uczestnicy musieli wykazać się nie tylko wiedzą ale również kondycja fizyczną i wytrzymałością - pogoda nie rozpieszczała, a teren był trudny.

W manewrach brali udział:
Ochotnicze Straże Pożarne z Trzebuni, Stróży, Pcimia, Tenczyna, Myślenic Górne Przedmieście
Myślenicka Grupa Poszukiwawczo – Ratownicza z Psami
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Myślenicach
Komenda Powiatowa Policji w Myślenicach
Malta Służba Medyczna
Grupa Ratownictwa PCK Kraków
Lotnicze Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
Szkoła Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie
Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Myślenicach

Podczas ćwiczeń mieliśmy także okazję świętować wielki sukces Myślenickiej Grupy Poszukiwawczo Ratowniczej jakim jest wygrana w tegorocznym Budżecie Obywatelskim w Myślenicach!!!

NAJNOWSZE AKTUALNOŚCI
mapa strony

Urząd Gminy Pcim - 32-432 Pcim 563

tel. (012)274-80-50 - fax (012) 274-87-54 - email: info@pcim.pl