Czyste powietrze

Poniższy Widżet informuje o aktualnej jakości powietrza, prognozach oraz komunikatach o alarmach smogowych ogłaszanych przez Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego

Czujnik Airly - sensor zanieczyszczenia powietrza mierzy poziom stężenia pyłu zawieszonego PM 2,5 oraz PM 10, temperaturę powietrza, ciśnienie atmosferyczne i wilgotność powietrza. Sensor jakości powietrza ma charakter edukacyjny a uzyskane za jego pomocą dane ukazują aktualny stan powietrza.

Aktualna wizualizacja danych dla Gminy Pcim dostępna jest pod adresem:

Obowiązywanie zakazu eksploatacji kotłów - kliknij aby przeczytać -

Informacja o ograniczeniach i zakazach dotyczących eksploatacji kotłów i kominków na paliwa stałe: węgiel i drewno

Sejmik Województwa Małopolskiego Uchwałą Nr XXXII/452/17 z dnia 23 styczna 2017 r. wprowadził na obszarze województwa małopolskiego ograniczenia i zakazy w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw (Dziennik Urzędowy Woj. Małopolskiego z 2017r. poz. 787).
Uchwała ta zwana też antysmogową wprowadza na obszarze Małopolski (z wyłączeniem Gminy Miejskiej Kraków) ograniczenia i zakazy w zakresie eksploatacji instalacji (kotłów, pieców, kominków), w których następuje spalanie paliw stałych, czyli węgla i drewna.

WAŻNIEJSZE OGRANICZENIA ZAWARTE W W/W UCHWALE:
- od 1 lipca 2017 roku w Małopolsce obowiązuje zakaz montażu nowego kotła na węgiel lub drewno lub kominka na drewno o parametrach emisji gorszych niż wyznaczone w unijnych rozporządzeniach w sprawie ekoprojektu.
Osoby, które budują nowy budynek i instalują  w nim nowe urządzenia grzewcze na paliwa stałe, albo wymieniają kocioł lub kominek na nowy w istniejących budynkach, będą zobowiązane zainstalować nowoczesne urządzenie spełniające wymagania ekoprojektu.
- od 1 lipca 2017 roku obowiązuje zakaz stosowania mułów i flotów węglowych. Te frakcje to odpady węglowe – drobny pył węglowy o ziarnach do 3 mm, który zawiera duże ilości wilgoci, popiołu i innych zanieczyszczeń decydujących o dużej emisji przy jego spalaniu. Dodatkowo wprowadzony został zakaz spalania drewna i biomasy o wilgotności powyżej 20 %. Oznacza to, że drewno przed spaleniem powinno być sezonowane – jego suszenie powinno trwać co najmniej dwa sezony. Suche drewno charakteryzuje się znacznie wyższą kalorycznością i niższą emisją zanieczyszczeń niż drewno surowe.
- do końca 2022 roku konieczna będzie wymiana kotłów na węgiel lub drewno (zainstalowanych przed dniem 1 lipca 2017 r.),tzn. tych kotłów, które nie spełniają żadnych norm emisyjnych (poniżej klasy 3 według normy PN-EN 303-5:2012).
- do końca 2026 roku trzeba będzie wymienić kotły (zainstalowane przed dniem 1 lipca 2017 r.), które obecnie spełniają chociaż podstawowe wymagania emisyjne, czyli posiadają klasę 3 lub klasę 4 według normy PN-EN 303-5:2012.
- kotły spełniające wymagania klasy 5 według normy PN-EN 303-5:2012, które są już eksploatowane i były zainstalowane do końca czerwca 2017 roku będą mogły być użytkowane do końca swojej żywotności.
- kominki, które nie spełniają wymagań w zakresie ekoprojektu lub sprawności cieplnej na poziomie co najmniej 80% (zainstalowane przed dniem 1 lipca 2017 r.), od 2023 roku będą musiały zostać wyposażone w urządzenie redukujące emisję pyłu do poziomu zgodnego z wymaganiami ekoprojektu.
- od 1 styczna 2023 roku dopuszczone będzie używanie tylko kominków spełniających wymagania ekoprojektu lub kominków, których sprawność cieplna wynosi co najmniej 80%. Dane dotyczące sprawności cieplnej powinna zawierać dokumentacja techniczna lub instrukcja kominka.

Dla mieszkańców, którzy już obecnie korzystają z ekologicznego ogrzewania – gazu, oleju opałowego, ogrzewania elektrycznego, pomp ciepła – uchwała nie wprowadzi żadnych nowych obowiązków lub ograniczeń.

Więcej informacji zamieszczono na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego pod adresem http://powietrze.malopolska.pl/antysmogowa.

Tu możesz zgłosić przypadki spalania odpadów, eksploatacji instalacji i spalania paliw, które nie spełniają wymagań uchwały antysmogowej, sprzedaży węgla złej jakości. Jeśli Twoje zgłoszenie dotyczy prowadzenia działalności gospodarczej, wybierz temat Naruszenie przepisów ochrony środowiska przez przedsiębiorcę