PREZENTACJA LOKALNEJ TWÓRCZOŚCI "IGŁĄ MALOWANE" JOLANTA KOZAK

2020-07-31


Tym razem zapraszamy Państwa do obejrzenia prac lokalnej artystki Pani Jolanty Kozak z Stróży. Zbiór jej twórczości z przestrzeni ostatnich kilku lat nazwaliśmy Igłą malowane - bo tak chyba najkrócej można opisać wystawę, którą chcielibyśmy Państwu dziś zaprezentować. 

Wszystkie prace wykonane zostały techniką haftu krzyżykowego przez Panią Jolantę, pasjonatkę tej techniki zdobień. Każdy z nas kiedyś spotkał się zapewne z kanwami i mulinami, pewnie wielu osobom kojarzy się to z supełkami, dziurkami i zaplątanym kłębkiem kolorowych nitek. Jest to jednak przede wszystkim nauka cierliwości i wyciszenia. Lata cierpliwej pracy Pani Jolanty i miłość do haftu były podłożem do powstania wielu prac. Nam udało się udostępnić zaledwie kilka, które zostały uwiecznione w przeciągu ostatnich kilku lat. Pani Jolanta od kilkunastu lat zajmuje się haftem krzyżykowym. Motywem przewodnim jej prac są postacie religijne przede wszystkim sam Jezus. Zainteresowanie haftem zawdzięcza swojej koleżance, która 25 lat temu zaszczepiła w niej zamiłowanie do nowej pasji.  

Sama bardzo skromnie opisuje własną pasję: "Wyszywam obrazy religijne na różne okazje np. urodziny, rocznice. Syn z moją pomocą wyszył portret Papieża Jana Pawla II, który powędrował jakiś czas temu do Rzymu wraz z innymi pracami.
Obraz pt: Ostatnia Wieczerza wyszywałam 9 miesięcy. Powędrował on do moich rodziców na 50 rocznicę ślubu.
Natomiast Jezus w cierniowej koronie jest moją najnowszą pracą. W niedalekiej przyszłości planuję wyszyć obraz św.p. Księdza Proboszcza Wiesława Hajto, aby upamiętnić jego długoletnia posługę w naszej Parafii."

NAJNOWSZE AKTUALNOŚCI
mapa strony

Urząd Gminy Pcim - 32-432 Pcim 563

tel. (012)274-80-50 - fax (012) 274-87-54 - email: info@pcim.pl