PRAWIE MILION DLA GMINY PCIM

2020-06-26

Ponad pół miliarda złotych trafi do całej Małopolski w ramach Funduszu Inwestycji Samorządowych. Pieniądze te pozwolą na realizację najpilniejszych potrzeb, jak rozbudowa i naprawa infrakstruktury, inwestycje lokalne czy wsparcie instytucji działających na terenach gmin. Wsparcie finansowe z rządowego programu otrzymały wszystkie gminy i powiaty w naszym kraju. Fundusz pełni funkcję tarczy antykryzysowej dla samorządów. Nasza Gmina Pcim otrzyma kwotę 974 072 zł.

- Wsparcie finansowe, które otrzymujemy z Funduszu to ważna i potrzebna pomoc dla całej Gminy. Oprócz wielu inwestycji, realizowanych założeń i planów, zmagamy się przecież na bieżąco z wieloma wyzwaniami, m.in. tymi, które spowodował koronawirus czy ostatnie powodzie, które zniszczyły znaczną część naszej infrastruktury. Jesteśmy wdzięczni i zobowiązujemy się do wykorzystania tych pięniedzy jak najlepiej - komentuje Wójt Gminy Pcim, Piotr Hajduk.

O założeniach Funduszu Inwestycji Samorządowych mówił w czwartek na briefingu prasowym wojewoda małopolski Piotr Ćwik.
– Koronawirus spowodował, że budżety wielu samorządów zostały uszczuplone. Fundusz Inwestycji Samorządowych to konkretna pomoc. Działamy ramię w ramię z samorządami i wychodzimy naprzeciw ich potrzebom. Taki wymiar ma Fundusz Dróg Samorządowych czy Fundusz rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. Takie jest też założenie Funduszu Inwestycji Samorządowych. To bezprecedensowe działania i pomoc o niespotykanym dotychczas charakterze. Do Małopolski trafi grubo ponad pół miliarda złotych. Środki te w wielu przypadkach zapewne okażą się kołem ratunkowym dla samorządów i pozwolą im wyjść na prostą – mówi wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

________________________

FUNDUSZ INWESTYCJI SAMORZĄDOWYCH

Co to jest?

Fundusz Inwestycji Samorządowych to środki przeznaczone na  dotacje dla gmin, powiatów i miast, w wysokości od 0,5 mln zł do aż ponad 93 mln. Łącznie w skali całego kraju aż 6 miliardów złotych (5 mld dla gmin i miast na prawach powiatu i 1 mld dla powiatów ziemskich).  W sytuacji gdy wiele gmin i powiatów boryka się z trudnościami finansowymi, dostęp do wielkiego rządowego programu wsparcia inwestycji to Tarcza dla samorządów.

Ponad 2,6 mld złotych z Funduszu trafi do gmin wiejskich i  miejsko‑wiejskich. To droga zrównoważonego rozwoju, który w równym stopniu wspiera zarówno duże miasta, jak i najmniejsze miejscowości.

Kwoty dotacji dla poszczególnych samorządów będą wynikały z relacji wydatków majątkowych i zamożności gmin i powiatów.

Źródłem finansowania projektu jest Fundusz COVID-19.  Wsparcie jest bezzwrotne.

Na co będzie można przeznaczyć dotację?

Środki przekazane przez rząd będzie można wykorzystać na bliskie ludziom inwestycje, m.in.  remonty szkół i przedszkoli, inwestycje w wodociągi i kanalizację, budowę żłobków, drogi – a także inne niezbędne lokalnie działania.

Dla kogo

Fundusz będzie wsparciem dla:

• samorządów, które odpowiadają za 40% publicznych wydatków inwestycyjnych. Fundusz pozwoli im realizować kolejne plany, a gminy nie będą musiały się zadłużać lub zwalniać pracowników, żeby móc prowadzić zaplanowane inwestycje.
  • małych i średnich firm – realizatorów zadań inwestycyjnych samorządów. To kolejny zastrzyk środków, który pozwala nie tylko na utrzymanie miejsc pracy, ale także na rozwój firmy.
  • Mieszkańców – bo ważne dla nich inwestycje będą bez oporów mogły być inicjowane i kontynuowane, co przyczyni się do podnoszenia jakości życia. Jednocześnie pieniądz inwestycyjny będzie krążył w lokalnej gospodarce: firmy kupują materiały w miejscowych hurtowniach i wypłacają wynagrodzenia pracownikom, którzy z kolei robią zakupy w na najbliższym targowisku.

[Źródło: Dziennik Polski, Serwis Rzeczypospolitej Polskiej]