Wyniki konkursu literackiego z okazji rocznicy urodzin Jana Pawła II

2020-05-19

Protokół

Posiedzenie Jury konkursu poetyckiego Janowi Pawłowi II w setną rocznicę urodzin, którego organizatorem jest Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Pcimiu, odbyło się 18.05.20 r.

Prace oceniane były w dwóch kategoriach wiekowych- „młodzież” i  w kategorii „dorośli”.

Jury zwracało szczególną uwagę na ładunek emocjonalny, poprawność językową, oryginalność w podejściu do tematu oraz ogólną wartość literacką nadesłanych prac.

Po przeczytaniu i przeanalizowaniu nadesłanych utworów Jury postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia.

Kategoria dorośli.

Dwa pierwsze miejsca – równorzędnie

Agnieszka Machnik - Z niepozorności - wielkość

Nagrodzony wiersz zwrócił naszą uwagę subtelnością przekazu i umiarem środków stylistycznych, co wyróżniało go na tle pozostałych. Autorka dowodzi, że w poetyckim przekazie, nie liczą się wyłącznie rymy i metafory, ale także (zwłaszcza we współczesnej poezji) klarowność i prostota języka, które czasem, lepiej działają na odbiorcę niż przeładowane porównaniami konstrukcje. Dodatkową zaletą tego wiersza jest umiejętne i uzasadnione korzystanie z interpunkcji.

Aneta Żądło Michalak - Tyle w życiu Ciebie.

Największą zaletą tego wiersza, który z powodzeniem może stać się także tekstem piosenki jest jego emocjonalny i osobisty charakter. Nie ma tu monumentalnych słów, jakimi przywykliśmy opisywać Świętych. Mamy za to serdeczne poetyckie wyznanie, dzięki któremu Jan Paweł II jawi się, jako bliski towarzysz codziennych radości i niedoli. Ktoś, kogo się potrzebuje i komu się bezgranicznie ufa.

Grażyna DomanusPieśń

Roman KozikO Papieżu

Wyróżnienie

Alicja Jasińska - Kochany Święty Janie Pawle Drugi

……………………………………………………………………………………………………………………………..

Kategoria – młodzież

Marzena Ciuś – Jan Paweł II

Wyróżnienie

Bartłomiej Kurek – Niewidzialny opiekun

…………………………………………………………………………………………………

O sposobie przekazania nagród laureaci zostaną poinformowani telefonicznie.