O koronawirusie SARS-CoV-2 bez paniki, z respektem

2020-04-06


O koronawirusie SARS-CoV-2 bez paniki, z respektem –

informacja Starosty Myślenickiego do mieszkańców powiatu

NOŚ MASECZKI OCHRONNE !!!

Światowa Organizacja Zdrowia nie zaleca powszechnego noszenia maseczek (tylko np. gdy osoba jest chora i kaszle, lub w trakcie sprawowania opieki nad pacjentami).  Jednak, biorąc pod uwagę następujące fakty, że: - nie ma powszechnego dostępu do testów na obecność koronawirusa, - istnieje duże prawdopodobieństwo, iż wielu z nas jest zakażonych wirusem ale nie ma objawów, - koronawirus przenosi się na cząsteczkach wydzielin z dróg oddechowych, - rekomenduje się zachowanie coraz większej odległości w kontakcie z innymi ludźmi,

wydaje się logiczne i rozsądne, aby w celu redukcji transmisji wirusa zakładać maseczki, zwłaszcza, jeśli musimy wyjść na zakupy, czy realizować załatwienia w przestrzeni publicznej, gdzie pomimo zachowania dystansu spotykamy się z innymi osobami. Najlepsza jest oczywiście maseczka profesjonalna, chirurgiczna i z filtrami (w Europie - z atestem N95, amerykański odpowiednik to FPP2).  Nie oznacza to, że noszenie zwykłych bawełnianych maseczek „domowej roboty” nie ma sensu, gdyż zaleca się np. kichanie w zgięty łokieć, a to ma podobny cel i efekt jak maseczka. Każde ograniczanie rozprzestrzeniania się wirusa sprzyja spłaszczaniu krzywej pandemii i może ratować wiele ludzkich istnień.  Link do instruktażu zakładania i ściągania maseczki: https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/advice-for-public/when-and-how-to-usemasks Rekomendujemy więc powszechne noszenie maseczek ochronnych, pod warunkiem zachowania wszystkich innych środków ostrożności (dystans społeczny, mycie  i dezynfekcja rąk, nie wychodzenie z domu bez wyraźnej potrzeby) oraz następujących zasad,  aby maseczki same nie stały się źródłem zakażenia:  maseczka powinna zasłaniać usta i nos,   należy pamiętać aby maseczki zmieniać, jak poczujemy że staje się wilgotna,  trzeba je często prać w min. 60st. Celsjusza,   nie pozostawiać na meblach i zdejmować bez dotykania przedniej części, pociągając za sznurek lub gumkę,

Źródło: Marta Kondrusik, gazeta.pl na podst. rys. doktora Sui Huanga z Institute for Systems Biology (ISB) w Seattle

O koronawirusie SARS-CoV-2 bez paniki, z respektem –

informacja Starosty Myślenickiego do mieszkańców powiatu 3.04.2020

ZMIANY DOTYCZĄCE KWARANTANNY DOMOWEJ!

  • OSOBY  POWRACAJĄCE Z ZAGRANICY PODLEGAJĄ KWARANTANNIE Z MOCY USTAWY.
  • W ZWIĄZKU Z CORAZ WIĘKSZĄ LICZBĄ ZAKAŻEŃ KORONAWIRUSEM JEST WIELE OSÓB, KTÓRE NIE BYŁY ZA GRANICĄ, A PODLEGAJĄ KWARANTANNIE NA MOCY DECYZJI STACJI SANEPID, CZĘSTO SĄ TO PRACOWNICY OCHRONY ZDROWIA, KTÓRZY ZAKAZILI SIĘ W TRAKCIE OPIEKI NAD PACJENTAMI.
  • DOTYCHCZASOWE DOŚWIADCZENIA POKAZAŁY, ŻE NIE WSZYSCY PRZESTRZEGAJĄ ZASAD OBOWIĄZUJACYCH W KWARANTANNIE DOMOWEJ, DLATEGO:

OBECNIE WSZYSCY DOMOWNICY W MIEJSCU, GDZIE OSOBA ODBYWA KWARANTANNĘ, Z MOCY USTAWY, RÓWNIEŻ OBJĘCI SĄ KWARANTANNĄ. OZNACZA TO, ŻE NIE MOGĄ OPUSZCZAĆ DOMU PRZEZ CAŁY CZAS TRWANIA KWARANTANNY (14 dni).

Źródło: Informacja Starosty Myślenickiego do mieszkańców powiatu

NAJNOWSZE AKTUALNOŚCI
mapa strony

Urząd Gminy Pcim - 32-432 Pcim 563

tel. (012)274-80-50 - fax (012) 274-87-54 - email: info@pcim.pl