INFORMACJE - JAK ZAPOBIEGAĆ ZAKAŻENIU KORONAWIRUSEM

2020-03-17


Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił całodobową infolinię o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem. Infolinia działa całodobowo, siedem dni w tygodniu.

Aktualne informacje i komunikaty GIS na temat koronawirusa dostępne na stronie www.gis.gov.pl/aktualnosci/

Pamiętaj – jeżeli w czasie do 14 dni od możliwego kontaktu z koronawirusem wystąpi gorączka, kaszel, bóle mięśni, osłabienie lub duszności zgłoś się BEZPOŚREDNIO do oddziału zakaźnego myślenickiego szpitala,                ul. Szpitalna 2.

Nie zgłaszaj się do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR)! – w przypadku jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się TELEFONICZNIE ze Stacją SANEPID lub oddziałem zakaźnym.

TELEFONY KONTAKTOWE:
Stacja SANEPID w Myślenicach: do godz. 15:00: 12 272 06 06
po godz. 15:00: 509 693 125, 510 178 338

Oddział Chorób Zakaźnych Szpitala w Myślenicach: 12 273 03 03

Wydział Ochrony Zdrowia Starostwa w Myślenicach: godz. 7:00 – 15:00: 12 372 76 60
po godz. 15:00: 609 734 680

W związku z prowadzoną ogólnoświatową profilaktyką w zakresie ograniczenia rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych wywołanych koronawirusem SARS-CoV-2, mogą być odwoływane wszelkiego rodzaju wydarzenia, targi, imprezy, gromadzące w jednym miejscu znaczną ilość osób. Prosimy, aby osoby zainteresowane lub biorące czynny udział w tych wydarzeniach, monitorowały czy nie zostały one odwołane ze względu na prowadzoną profilaktykę w ww. zakresie.

Jakie są objawy choroby COVID-19?

Najczęstsze objawy to: gorączka, zmęczenie i suchy kaszel. Niektóre osoby mogą odczuwać bóle mięśni, mieć katar, ból gardła lub biegunkę. Objawy są zwykle łagodne i zaczynają się stopniowo. Niektóre osoby zarażają się, ale nie rozwijają żadnych objawów i nie czują się źle. Większość osób (ok. 80%) dochodzi do siebie po chorobie bez konieczności specjalnego leczenia. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok. 15-20% osób i u tych osób może dochodzić do znacznych problemów z oddychaniem. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych.

Kto jest najbardziej narażony?

Na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon najbardziej narażone są osoby starsze, z obniżoną odpornością, cierpiące także z powodu innych chorób, głównie przewlekłych.

Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłaś/byłeś w północnych Włoszech, Chinach, Korei Południowej, Iranie, Japonii, Tajlandii, Wietnamie, Singapurze lub Tajwanie i obserwujesz u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, to: powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną [https://gis.gov.pl/mapa/] lub zgłoś się osobiście do oddziału zakaźnego lub obserwacyjno-zakaźnego.

Jak rozprzestrzenia się COVID-19?

Wirus przenosi się drogą kropelkową. Choroba może rozprzestrzeniać się gdy osoba z COVID-19 kaszle lub wydycha powietrze, należy więc przebywać w odległości większej niż 1 metr od zarażonej osoby. Ponadto kropelki lądują na powierzchniach i przedmiotach wokół zakażonej osoby, więc do zarażenia może dojść poprzez dotykanie tych przedmiotów, a następnie dotykanie oczu, nosa lub ust. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) nadal prowadzi badania nad sposobami rozprzestrzeniania się COVID-19 i będzie aktualizowała informacje na bieżąco.

Jak się zabezpieczyć?

  • Często myj ręce używając mydła i wody lub płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).
  • Gdy kaszlesz lub kichasz zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką, następnie od razu wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce j.w.
  • Zachowaj odległość co najmniej 1 metra od innych ludzi, szczególnie tych, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę.
  • Unikaj dotykania oczu, nosa i ust.
  • Jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu zasięgnij pomocy medycznej.
  • Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami dotyczącymi COVID-19.

Uwaga:

Kryteria kliniczne i epidemiologiczne kwalifikacji do postępowania z osobami potencjalnie narażonymi zamieścił na stronie Główny Inspektorat Sanitarny [https://gis.gov.pl/aktualnosci/zasady-postepowania-z-osobami-podejrzanymi-o-zakazenie-nowym-koronawirusem-2019-ncov/]. Przedstawiono tam algorytm kwalifikacji osób do postępowania epidemiologicznego oraz medycznego. Zamieszczono również informacje dotyczące kryteriów rozpoznania infekcji i informacje o krajach i regionach z utrzymującą się nadal transmisją wirusa.

Dodatkowe informacje:

Najbardziej aktualne informacje i ważne komunikaty na temat nowego koronawirusa znajdziesz na stronach:

źródło: https://kif.info.pl/koronawirus-co-trzeba-wiedziec/

NAJNOWSZE AKTUALNOŚCI
mapa strony

Urząd Gminy Pcim - 32-432 Pcim 563

tel. (012)274-80-50 - fax (012) 274-87-54 - email: info@pcim.pl